Blog
strony internetowe Lublin

Gantry 5 to framework zaprojektowany i rozwijany prze Rocket Theme. Uważam że to świetna platworma, szczególnie dla deweloperów którzy tworzą wiele projektów i mają czas żeby lepiej zapoznać się z dość złożonym frameworkiem.
Niestety o ile framework jest bardzo dobry, jeśli nie najlepszy to same szablony w wykonaniu Rocket Theme są bardzo podobne i brak rozwiązań które pojawiają się u konkurencji. Zespół z RT skoncentrował się na rozwijaniu frameworku a także własnego CSM'a GRAV.Na szczęście nie tylko Rocket Theme tworzy szablony na Gantry 5. Inspire Theme to mała firma z Bułgarii która początkowo tworzyła szablony na Helix a teraz właśnie na Gantry 5.

Na początek kilka zalet wynikających zakupu szablonów w tej firmie.
- niższe ceny niż w Rocket Theme
- wykupując członkostwo można pobrać wszystkie cząstki i szablony i używać ich nawet po wygaśnięciu abonamentu
-  Inspire Theme są bardziej dopracowane wizualnie
- w szablonie od Inspire Theme dostępne są wszystkie darmowe cząstki Gantry 5 i wszystkie rozwijane przez tą firmę. W szablonach od Rocket Theme są tylko niektóre cząstki - nawet w szablonach komercyjnych
- na stronie Inspire Theme jest biblioteka wszystkich cząstek / particles i można je łatwo pobrać i dodać. W przypadku szablonów Rocket Theme trzeba szukać cząstki / particle w innym szablonie jeśli jest ona niedostępna w tym na którym pracujemy. Szablon trzeba doinstalować jako dodatkowy w tym lub innym projekcie i dopiero przenieść do szablonu na którym pracujemy. W przypadku aktualizacji cząstki od Rocket Theme będzie ona aktualizowana tylko w szablonie do którego jest przypisana.
- Cząstki od Inspire Theme są zbudowane trochę inaczej - będą działały z każdym szablonem. Wymagają dodania specyficznej cząstki / particle ULKIT. W przeciwieństwie do cząstek od RT tu nie pojawia się plik .js, a w RT dodatkowo pojawia się on nie we wszystkich cząstkach i nie wiadomo szukać go czy będzie działało bez niego.
- Autorskie cząstki Inspire Theme - jest kilka bardzo fajnych, prostych cząstek w ofercie tej firmy których brak u Rocket Theme.
Z ostatnim szablonem dodali cząstkę preloader - niby niepotrzebny gadżet ale klienci takich dodatków oczekują na swoich stronach. Ta cząstka od razu pojawiła się w bibliotece.
Rocket Theme ma za to trochę cząstek bardzo złożonych - ale dość niszowych jak dla mnie.
- Layout - to czego najbardziej podoba mi się w Gantry 5 to rozbudowana zakładka layout szablonu i muszę powiedzieć że w szablonach Inspire Theme jest więcej sekcji w których możemy umieszczać potem particles / cząstki lub pozycje modułów. To ważne przy rozbudowanych projektach, bo mimo że w sekcji może być dowolnie dużo pozycji, to jednak czasem ostylować trzeba w podobny sposób całą sekcję - np obrazek tła, co nie zawsze potrzebne jest dla wszystkich pozycji. Więc dodatkowe sekcje przydają się bardzo.

- Fixed menu - tego brak ciągle w szablonach RT a u Inspire Theme jest. Może nie jest to zrobione z taką gracją jak w szablonach Joomlart.com, ale jest

Nie pracowałem jeszcze z szablonami tej firmy, bo abonament wykupiłem główne ze względu na cząstki. W szablonach RT na Gantry 5  mamy wbudowane bardzo dużo styli dodatkowych - nie wiem jak jest u Inspire Theme.