Blog
strony internetowe Lublin

Inspire Theme projektuje szablony na frameworku Gantry 5 produkowanym przez  RocketTheme.

Dzięki sekcji layout w zapleczu szablonu możemy dodawać prawie bez ograniczeń kolejne pozycje modułów - lub cząstki / particles - i budować strukturę naszego szablonu.
Pozycje modułów umieszczamy w sekcjach - ich dodawanie nie jest już tak łatwe i wymaga pracy bezpośrednio w kodzie szablonu. Ilość sekcji jest ważna chociażby z tego powodu że ostylowanie szablonu odbywa się nie tylko na poziomie pozycji modułu ale także bardzo często na poziomie sekcji. Np jeśli chcemy żeby grupa modułów była pokazana na tle jakiegoś obrazka osadzamy je w pozycjach modułów znajdujących się w tej samej sekcji szablonu.

Dodatkowo to właśnie na poziomie sekcji we Frameworku Gantry 5 decydujemy czy ta część strony będzie pełnoekranowa czy też ma być zamknięta. Dlatego ilość sekcji w szablonie ważna jest przy bardziej złożonych projektach.
Dewizą RocketTheme jest (lub może raczej było kiedyś) dostarczanie rozwiązań jak najbardziej rozbudowanych i ułatwiających pracę deweloperom.
Zobaczmy jak wypadają w porównaniu z firmą która wykorzystuje zaprojektowany przez nich framework - Gantry 5.1. Layout - Sekcje
W szablonie Inspire Theme jest więcej pozycji modułów w sekcji. W layout RocketTheme jest jedna pozycja modułu, a w layout InspireTheme najczęściej 4. Ale to nie jest ważne ponieważ dodawanie pozycji modułów jest nieograniczone i bardzo łatwe. Dodawanie kolejnych poziomów /row's - w ramach sekcji -  jest także nieograniczone - w nich możemy umieszczać kolejne pozycje modułów. Oczywiście nie ma sensu umieszczać zbyt wielu pozycji modułów w jednym poziomie - podczas skalowania strony www Lublin, zanim ustawią się w jednej kolumnie, moduły bardzo zmniejszają swoją szerokość. Ja sam staram się nie umieszczać w jednym poziomie więcej niż 3 moduły.


Do budowy dużych serwisów ważna jest ilość sekcji w layout. Tu przewagę ma InspireTheme i to przytłaczającą. Dodawanie sekcji możliwe jest w kodzie ale Gantry 5 nie miałem potrzeby jeszcze tego robić. W Gantry 4 było to dla mnie raczej proste. Raczej nie zamierzam dodawać kolejnych sekcji w szablonie - co będzie jeśli znikną po aktualizacji szablonu?

Strony www Lublin na Joomla

Strony internetowe Lublin na Gantry 5 i CMS Joomla


2. Layout - cząstki / particles

Po lewej stronie w zakładce Layout (patrz rysunek wyżej) mamy widoczne cząstki / particles dostępne w szablonie i tu niestety kolejna przewaga Inspire Theme.
W layout RocketTheme mamy 31 cząstek w layout InspireTheme 35.