Blog
strony internetowe Lublin

Jedi - Kolejny szablon do testowania od templatemonster.com. Templatemonster to jeden z największych klubów oferujących szablony do popularnych CMSów dla osób chcących samodzielnie wykonać strony www - dlatego rozwiązania przez nich oferowane łączą profesjonalny wygląd szablonów z prostotą zaplecza. Jako projektant stron wybrałem Gantry5 - ale jego złożoność okazuje się zabójcza dla jego popularności.
 
Design szablonu - wygląd nie odbiega od standardów wypracowanych w ostatnich latach. To szablon pełnoekranowy z jednoczesnym ograniczeniem szerokości treści w niektórych sekcjach. Ponieważ mamy erę stron responsywnych połączonych z Flat Design zrobienie czegoś niebanalnego czasem jest dość trudne. Szablon bazując na standardach projektowania łączy w sobie jednak wiele fajnych, subtelnych i dopracowanych detali.

JEDI - link do szablonu na templatemonster.com
 
1. Kolorystyka
Mamy tu właściwie cztery kolory. Trzy neutralne - biały, bardzo jasny szary i ciemny szary - prawie czarny plus akcent kolorystyczny - jakiś zielonkawy. Czyli sprawdzona zasada projektowania przejrzystych stron biznesowych.
 


 
 
2. Pasek Menu
Logo standardowo po lewej - do tego jestem przyzwyczajony i chyba każdy użytkownik internetu. Właściwie umieszczenie logo w innym miejscu mogłoby dla wielu potencjalnych nabywców nie świadczyć o oryginalności a raczej dyskwalifikować szablon. Szczególnie szablon biznesowy. W menu proste fonty z delikatnym podkreśleniem pozycji menu. Animacja po najechaniu myszką już nie całkiem standardowa - ale bardzo prosta.

W projektach responsywnych szablonów cała pozycja menu / navigation / header czy jak to nazywają różni producenci szablonów jest tym dla mnie tym elementem który buduje indywidualność szablonu. Tu widać czym różni się konkretny szablon od innego - warto więc zadbać o ten element np przez ciekawe animacje podczas zmiany stanu poszczególnych pozycji menu. W projektach flat design niestety łatwo jest niestety naruszyć granicę między elegancką prostotą a zwykłym niedopracowaniem. Z kolei zbyt dużo elementów - gradientów, cieni, podkreśleń itp może sprawiać wrażenie przeprojektowania, czyli tandety.

Tu oprócz białego paska menu mamy jeszcze powyżej drugi z dodatkowym menu użytkownika i ikonami social media. Całości dopełnia fixed menu - czyli mimo przewijania menu jest cały czas widoczne.

strony www Lublin na Joomla

 

3. Wyszukiwarka
W pasku menu mamy także wyszukiwarkę. Kliknięcie ikonki lupki sprawia że okienko wyszukiwania zajmuje cały pasek nawigacyjny.

strony www Lublin na Joomla4.Menu mobilne
- bardzo fajnie animowana ikona menu - po najechaniu przechodzi w strzałkę i płynnie wysuwa się menu
- ikonki strzałek - submenu - subtelnie animowane. Jednocześnie fajnie pokazuje się submenu.
- Dobrze dobrane czasy przejścia miedzy stanami pozycji menu - podświetlenia po najechaniu kursorem.

Mimo graficznej prostoty wynikającej z flat design praca włożona przez programistę sprawia że ten element - menu mobilne - odbieram bardzo pozytywnie. 

5. Loader
Bardzo fajny, subtelny a jednocześnie dynamiczny loader. Nie ograniczono się tu tylko do prostej animacji jakiegoś akcentu graficznego. Wczytywanie lub przełączanie się między zakładkami powoduje wywołanie szarego tła na które wjeżdża od dołu Logo a potem animowany status ładowania. Po chwili te dwa elementy przesuwają się kolejno do góry a za nimi tło które staje się półprzeźroczyste odsłaniając stronę internetową.  Chyba najciekawsza animacja w tym szablonie. Prosta, nowoczesna i efektowna. Z jednej strony niepotrzebny bajer - ale tego oczekują klienci we własnych stronach www.

strony internetowe Lublin na Joomla

Projektuję strony internetowe Lublin na Joomla

4. Banner - slideshow.

Gdzieś przeczytałem że banner to największa strata miejsca na stronie . Ja projektując strony internetowe nie wyobrażam sobie strony głównej bez małego pokazu slajdów.

W tym szablonie mamy proste ale dynamiczne przejścia między kolejnymi slajdami.  Efekt wypychania kolejnych slajdów. Białe, proste fonty tytułów i opisów dobrze się skalują w czasie zmiany rozdzielczości. Po bokach z obu stron zwykłe strzałki nawigacyjne. Ale nie do końca. Tu znów mamy przykład że z prostego elementu możemy zrobić coś ciekawego. Po najechaniu na strzałkę kursorem - następuje animacja i pojawiają się ikonki z podglądem wcześniejszych / kolejnych slajdów w zależności na którą strzałkę skierujemy kursor.

strony internetowe Lublin na Joomla5. Buttony

Lubię kiedy buttony w szablonie mają animacje. W szablonach responsywnych button musi mieć konktretną wielkość - musi być on łatwy do kliknięcia palcem. Z tą powierzchnią dobrze jest coś zrobić. Tu jedne z prostszych efektów jakie możemy osiągnąć za pomocą CSS ale najzupełniej wystarczające. Akurat jeden z moich ulubionych efektów - przejścia kolorów - zamiana kolorów fontów i tła.

Po prawej wygląd buttonów po najechaniu na nie kursorem myszy.

strony internetowe Lublin na Joomla
6. Our Project - Galeria / portfolio

Bardzo prosto. Mamy jednak kolejny modny ostatnio smaczek - cienie pojawiające się po najechaniu na obrazki co wraz ze skalowanie grafik sprawia że wydaje się że unoszą się one nad powieżnią strony. Efekt prosty - ale już samo ustalenie czasu animacji może nie zawsze dobrze wpłynąć na pozytywny odbiór tego efektu. Tu bardzo pozytywnie.

strony internetowe Lublin na Joomla
7. Animowane cyferki
Ostatnio pojawiają się w wielu projektach - ja prawie nie stosuję ale widzę że robi to wiele agencji. Kolejny gadżet który widzę na stronach internetowych wykonywanych przez wiele agencji - ja sam nie stosuję. Płasko i bez cieni ale animacja odliczania jest dynamiczna.

strony internetowe Lublin na Joomla8. Strzałka powrotu
Prosta , standardowa, ale towarzyszy cały czas podczas przewijania strony a kiedy na nią klikniemy płynnie przewija stronę do góry i znika. Kiedy tylko zaczniemy przewijać stronę internetową w dół pojawia się ponownie. Przechodząc przez sekcje o takim samym kolorze tła jak ona - nie zanika bo ma delikatny cień. Po najechaniu na nią delikatny efekt zmiany koloru. Zwykły, mały element który przez dodanie kilkudziesięciu linijek kodu bardzo poprawia odbiór całości.

strony internetowe Lublin na Joomla


11. Our Partners - Parnetrzy
Delikatna animacja po najechaniu na logotyp.  Płynne dynamiczne efekty animacji przy pokazywaniu kolejnych logotypów. Taki moduł wykorzystuję na stronie jeśli tylko jest to możliwe jako wypełnienie i wzbogacenie graficzne serwisu.

strony internetowe Lublin na Joomla

Ten szablon od strony graficznej to bardzo dobry standard. Tak wygląda wiele stron responsywnych zaprojektowanych w stylistyce Flat Design. Jest tu jednak wiele elementów które bardzo go wzbogacają - są to animacje w sekcjach które opisałem powyżej. Widać na przykładzie tego szablonu że nie tylko praca grafika ale także programisty jest ważna. Bez tych animacji szablon byłby dobry, z animacjami jest dużo lepszy.

Templatemonster wraz z szablonem dostarcza komplet rozszerzeń potrzebnych do zbudowania firmowej strony www.