Blog
strony internetowe Lublin

Od czasu do czasu trafia mi się zlecenie aktualizacji strony www na Joomla do wyższej wersji. Nie mam tu na myśli aktualizacji do najnowszej wersji Joomla ( w tym momencie 3.8.3) z wersji tylko trochę niższej np Joomla 3.7.5 - bo te najczęściej są bezproblemowe.

Chodzi mi o aktualizacje z Joomla 2.5 lub początków wersji Joomla 3x. Są najczęściej aktualizacje wieloetapowe i dotyczą nie tylko CMS Joomla ale i komponentów a także szablonu. Aktualizacja komponentów i szablonu może się okazać czesto niemożliwa jeśli były do elementy darmowe i nie mają one wsparcia technologicznego dla najnowwszej wersji Joomla. Bywa jednak tak że są to komponenty komercyjne na które nie mam licencji.Aktualizując Joomla ze starszej wersji - warto po każdym etapie sprawdzić strukturę bazy danych. Można to zrobić na dwa sposoby

1. Już w Joomla 2.5.28 mamy narzędzie "Sprawdź bazę danych" rozszerzenia >>> instalacje >>> baza danych2. Drugie takie narzędzie do sprawdzania bazy danych wbudowane jest w RS Firewall "Database Check"  komponenty >>> RS Fireewall >>> Database Check3. Tu nie sprawdziłem bazy danych po aktualizacji z Joomla 2.5.28 do Joomla 3.0 i zrobiłem kolejny krok - aktualizacja do Joomla 3.2.7.
Taki komunikat pojawił się z chwilą kiedy przeszedłem właśnie do narzędzia sprawdzania bazy danych wbudowanego w Joomla. Powrót na pulpit nie jest możliwy - nie można też naprawić bazy narzędziem wbudowanym w Joomla.

Strony www Lublin na Joomla
4. Działa na szczęście RS Firewall i Database Check5. Spróbujmy więc czy uda nam się przywrócić działanie strony -
6. OK7. Niestety po przejściu do narzędzia "Sprawdź bazę danych" rozszerzenia >>> instalacje >>> baza danych
nadal ten sam komunikat


8. W tym momencie zakończyła się także próba instalacji za pomocą Instalatora Joomla - bo zwyczajnie nie chciał zainstalować kolejnych wersji Joomla :)

Strony internetowe Lublin na Joomla
9. Zdecydowałem się więc nadpisać pliki za pomocą Total Commandera - nie najnowsza wersja Joomla 3.5.1
Udało się - ale na Pulpicie zaplecza Joomla pojawia się komunikat:

Błąd

Table 'dasjwizuz21.#__postinstall_messages' doesn't exist SQL=SHOW FULL COLUMNS FROM `#__postinstall_messages`10. Udaje się przejść do zakładki  "Sprawdź bazę danych" rozszerzenia >>> instalacje >>> baza danych
I co najważniejsze tym razem on działa. Jak widać jest jednak problem.11. Klikam button "Napraw" i częściowo się udało12. Ponownie klikam button "Napraw" i tym razem udało się.13. Powtarzam operację za pomocą RS Firewall14. Ok. Możemy pracować dalej
Ten tekścik powstał głównie w celu pokazania że aktualizacja ze starszych wersji Joomla nie jest całkiem prosta. Nie pomaga często fakt że starą wersję strony wykonywał ktoś inny i robił to całkiem po swojemu. W takich wypadkach aktualizację - jeśli strona jest bardzo stara - robię w ostateczności. Raczej próbuję klienta namówić na nowszą stronę - szczególnie jeśli szablon nie był responsywny.
Dodam jeszcze że po każdym etapie aktualizacji - robię kopię zapasową Akeeba Backup. Może być takich kopii nawet ponad 10 w czasie jednej aktualizacji dość starej strony www Puławy.