Blog
strony internetowe Lublin

W tej chwili szablony na frameworku Gantry 5 dla Joomla oferują dwie firmy - RocketTheme - producent Gantry 5 i europejska firma InspireTheme.com

Z niezrozumiałych dla mnie powodów RocketTheme olewa ostatnio klientów. Jeszcze niedawno szablony wydawane były raz w miesiącu. Pierwszego dnia każdego miesiąca pojawiał się nowy szablon. Od kilku lat, chyba od chwili kiedy zaczęły się prace nad Gantry 5 ten cykl wydawniczy został zakłócony. Szablony zaczęły odstawać graficznie - a czasem nawet funkcjonalnie. Moim zdaniem daleko było im do szablonów premium takich firm jak Joomlart.com, Gavick.com czy Joomshaper.com.
RocketTheme ogłosiło że szablony nie będą pokazywać się w ostępach miesięcznych, tylko co 4-6 tygodni. Po chwili okazało się że nawet tych terminów nie zamierzają dotrzymywać.
Nadal jednak wykupuję członkostwo w klubie joomla bo mimo że szablony nie są fajne to jednak Gantry 5 moim zdaniem jest najlepszym frameworkiem dla zaawansowanych użytkowników.

W tej chwili mamy koniec lutego a szablon dla Joomla nie został wydany od niemal 10 tygodni. Dodatkowo na forum RT został zbanowany przynajmniej jeden niezadowolony klient.
Jakiś czas temu usunięty został także bardzo długi wątek na którym wypowiadaliśmy się w oczekiwaniu na nowy szablon. RT uderza więc w najbardziej wiernych klientów - jeśli pozwalają sobie na wyrażanie niezadowolenia. Nigdy wcześniej nie było takich sytuacji.

Mam wrażenie że dzieje się tak ponieważ RT zaangażowało się w tworzenie szablonów dla GRAV - autorskiego Flat CMS - nie wymagającego bazy danych.
Gantry 5 jest frameworkiem dla Joomla, Wordpress i GRAV - powstał właśnie z myslą o tej ostatniej platformie. Prace nad GRAV było drugą z przyczyn opóźnień w wydawaniu szablonów dla Joomla i Wordpress.

Kolejnym problemem jest brak biblioteki particles / cząstek. Wiele particles jest dostępnych tylko w wybranych szablonach - często pojawiają się tylko raz. Wiele z tych cząstek od RT ma bardzo ciekawe funkcjonalności. Niestety brak zewnętrznej biblioteki sprawia wiele trudności - cząstki aktualizowane są tylko w oryginalnych szablonach więc ich przenoszeni i stosowanie w projektach zbudowanych na innych szablonach Gantry 5 jest problematyczne.

strony www Lublin

I tu pojawia się Inspire Theme - mała firma bułgarska tworząca szablony Joomla na Gantry 5.
Kilka zalet szablonów wydawanych przez Inspire Theme.
- Cena - jest taniej a z szablonów można korzystać nawet po wygaśnięciu subskrypcji - u RT to niemożliwe
- Biblioteka cząstek - każda nowa cząstka od razu jest dostępna w odrębnej bibliotece
- Szablony nie są takie udziwnione jak u RT - choć są do siebie podobne
- Layout szablonu jest bardziej rozbudowany niż u RT
- Zakładka style - także wygląda lepiej niż u RT
- Cząstki - jest ich więcej w szablonie niż u RT i z każdym nowym szablonem pojawiają się nowe. Może nie tak rozbudowane jak u RT ale jednak bardziej przydatne

Od ponad roku korzystam z szablonów InspireTheme mimo wykupionego konta developera u RT - ciągle mam nadzieję że się obudzą i zmienią podejście do klienta.

Co ciekawe zespół RT to kilka osób a InspireTheme jeden człowiek.

Zarówno RocketTheme i jak i InspireTheme tworząc nowy szablon i wykorzystując w nim cząstki nie tworzą dla nich nowych styli - wizualnie nie zmieniają się one. Są niemal identyczne w każdym szablonie.
A jest to przecież bardzo proste.