Administracja Joomla 3
podstawy dla początkujących

Jeśli budujemy większy serwis który ma mieć formę portalu informacyjnego jakiejś instytucji, szkoły, firmy czy oficjalnej strony miasta czy gminy, najczęściej dla głównej pozycji menu naszej strony www ustawiamy funkcjonalność - "Artykuły wyróżnione - przegląd"
Oznacza to że na stronie głównej wyświetlane są artykuły wyróżnione, niezależnie od kategorii do której zostały przypisane.

1. O tym czy artykuł jest wyróżniony możemy przekonać się wchodząc w zapleczu do Artykuły >>> Artykuły. Widzimy wtedy listę wszystkich utworzonych na stronie artykułów. Te wyróżnione oznaczone są żółtą gwiazdką.
Klikając na nią, w każdej chwili możemy przełączać stan wyróżnienia.
2. Po wejściu do panelu Artykuły: Redagowanie artykułu - dostępny po kliknięciu w tytuł artykułu Joomla, informacje o stanie wyróżnienia artykułu możemy zobaczć w prawym panelu bocznym. Tu także możemy zmieniać stan wyróżnienia artykułu Joomla na strony www Lublin.3. Tak w jednym z moich serwisów na Joomla wygląda przegląd artykułów. W tym wypadku wyświetlają się dwie kolumny w których jest 8 artykułów. Oznaczyłem sekcję artykułów czerwoną obwódką.
4. Joomla umożliwia zarządzanie wyświetlaniem układu artykułów z poziomu pozycji menu. Przechodzimy w zapleczu strony www Lublin na Joomla do Menu >>> Main Menu (domyślna nazwa głównego menu w Joomla - ale w Twoim przypadku może być inna)  
5.Odnajdujemy pozycję główną - o funkcjonalności przegląd artykułów wyróżnionych - w tym wypadku "Start" i klikamy w nią.6.Po wejściu do panelu Pozycje menu: Dostosuj widzimy informacje o tej pozycji menu. Podkreśliłem informacje o Typie pozycji menu na czerwono. W Joomla 3 w każdej chwili możemy zmienić typ pozycji menu - np. innym popularnym typem pozycji menu jest "Pojedynczy Artykuł". Właściwie jest to pozycja najczęściej stosowana na każdej strony www Puławy. Przechodzimy do zakładki - Opcje układu - podkreślone na zielono


7. To w zakładce "Opcje układu" możemy dostosować sposób wyświetlania artykułów w tej pozycji menu.
Krótkie wyjaśnienie o funkcjonalności widocznych pól

- Wybierz kategorie - tu mamy ustawione "Wszystkie kategorie" ale moglibyśmy wybrać tylko kilka z opublikowanych na stronie kategorii

- Pozycji głównych - Tu ustawiamy liczbę artykułów głównych - tu nie możemy ustawić ilości kolumn i tym tylko różni się to od artykułów - z "Pozostałych pozycji". Artykuły główne - najczęściej najnowsze spadają do "Pozostałych pozycji" w miarę pojawiania się nowych artykułów. Oczywiście dzieje się tak jeśli mamy ustawione sortowanie artykułów wg daty od najnowszych.

- Kolumn - w tym wypadku 2 i nie sądzę, biorąc pod uwagę że strony responsywne skalują się żeby było celowe ustawianie więcej niż 3 kolumn.

- Uporządkuj w kolumnach - najczęściej wybieram w poprzek. To znaczy że najnowsze artykuły pojawiają się najpierw jako pierwsze pozycje w obu kolumnach, potem drugie pozycje w obu kolumnach i tak dalej.
Inna opcja to "w dół" - w takim wypadku najnowsze artykuły pojawiają się w pierwszej kolumnie zajmując kolejne pozycje a dopiero potem przechodzą do drugiej i kolejnych kolumn.

- Uporządkuj kategorie - tu możemy zdecydować o kolejności kategorii. Jeśli ustawimy tę opcję to najpierw będą pojawiać się wszystkie artykuły z tej kategorii - np od najnowszych do najstarszych, a dopiero po nich artykuły z kolejnych kategorii.

- Uporządkuj wg daty - najczęściej ustawia się - od najnowszych

- Podział strony - Jeśli mamy większą liczbę artykułów niż ustawiliśmy w łącznie w pozycjach "Pozycji głównych" i "Pozostałych pozycji" to na dole zaczyna pojawiać się paginacja - możemy ją także ukryć

- Paginacja - tu pojawia się wynik paginacji np " Strona 1 z 4"