Share This

To nie będzie poradnik jak zrobić stronę one page - ale jest taki na tej stronie i chyba nic nie stracił na aktualności. Choć może zrobię nową wersję takiego poradnika - dla Gantry 5 - chociaż nie widzę sensu robienia takiej strony w tym momencie. A nawet uważam że na taką stronę będzie chciał zrobić ktoś, komu nie zależy na klientach.
Co to jest strona One Page - najprościej jest to strona której wszystkie treści prezentowane są na jednej stronie, a pozycje menu nie kierują do kolejnych zakładek tylko kliknięcie w nie sprawia że strona płynnie przesuwa się do części strony www prezentującej wybrane treści.

Do napisania tego tekstu skłoniły mnie dwie rzeczy - wykonuję stronę one page dla jednej z agencji z którą współpracuję i niestety ostatnio musiałem szukać w internecie strony firmy - której w końcu nie znalazłem. Okazało się że ma właśnie stronę One Page.

Czy firma która chce żeby klienci trafili na jaj ofertę powinna wykonać / zlecić wykonanie strony www One Page.

1. Podstawowym założeniem strony one page jest to że wszystkie treści są na jednej stronie i łatwo do nich dotrzeć.
Zaletą jest to że do wszystkich treści łatwo możemy dotrzeć i moim zdaniem jest to jedyna zaleta takiej strony www Puławy na Joomla i Wordress.

W tym momencie projektuje się wyłącznie strony responsywne - to znaczy że wyświetlają się one na wszystkich urządzeniach - są skalowalne do każdej platformy i ekrany urządzenia i prezentują najczęściej te same treści dla każdej platformy - komputer PC, laptop, tablet, smartfon.

Ponieważ strona one page z założenia ma być stroną jednostronicową - cała jej rozbudowa polega na dodawaniu kolejnych sekcji - rozbudowa w dół. Żeby taka strona ładnie wyglądała - estetycznie i profesjonalnie nie może zawierać dużych ilości tekstów. Musi być przejrzysta i przemyślana. Długie treści nie wchodzą więc w grę.
Stoi to jednak w sprzeczności z podstawową zasadą pozycjonowania stron - rozbudowa treści na strony www Lublin.Strona one page nie może być za długa bo wczytywanie jej na smartfonach - urządzeniach mobilnych będzie utrudnione. A zbyt długie treści na smartfonie także nie będą dobrze wyglądały.


2. Strony internetowe One Page mają tylko jeden aktywny adres url - domenę strony. Dzieje się tak dlatego że pozycje menu nie kierują do kolejnych podstron a do sekcji na stronie głównej.
Z punktu widzenia pozycjonowania strony www Lublin to niekorzystne. Konkurencja ma ułatwioną prace. Tworząc strony internetowe Puławy jedną z pierwszych informacji jakich oczekuję od klienta to strony www konkurencji - na ich podstawie najczęściej mogę powiedzieć co trzeba zrobić żeby po jakimś czasie bez pozycjonowania wyprzedzić w google konkurencję.

Podstawowa zasada - Wykonać stronę zawierającą więcej treści unikalnych treści niż strona konkurencji z zachowaniem intuicyjnego interfejsu strony. W skrócie - więcej pozycji menu i artykułów niż ma konkurencja.
Strona One Page odpada.


3. Wewnętrzne linkowanie - brak w tradycyjnej stronie One Page - w mieszanej tak - połączenie tradycyjnej z klasyczną.
Na stronach które projektuję umieszczam moduły zawierające graficzne i tekstowe odnośniki do innych pozycji menu - niestety w tradycyjnej stronie One Page nie mamy innych zakładek,

4. Brak możliwości rozbudowy strony One Page.
Jeśli chcemy umieścić na stronie portfolio zawierające duże ilości zdjęć to mamy problem - zbyto duża ich ilość spowoduje spadek szybkości wczytywania i zaburzy estetykę takiej strony internetowej. Projektując stronę najczęściej staram się żeby strona główna pozostawała czysta i estetyczna - wszystkie treści mniej estetyczne, ale ważne dla klienta umieszczamy w mniej eksponowanych zakładkach menu.
Ważną opcją dla pozycjonowania jest też blog ale jego rozwlekła formuła odpada na stronie głównej - może kilka zajawek lub tytułów ostatnich artykułów.
Nawet jeśli na początku klient chce małą stronę w pewnym momencie uzna że jednak coś trzeba dodać i uzupełnić, wtedy pojawia się problem.


5. Treści do pozycjonowania. Google lubi duże ilości tekstów zawierające frazy i słowa kluczowe ważne dla funkcjonowania firmy. Na stronie One Page nie ma na nie miejsca - nie  można też wstawić tekstów zawierających frazy które swoją formą - ważną dla wyszukiwania strony - nie zawsze umieszczone są w tekstach poprawnie gramatycznie. To robi się na podstronach.

6. Strona One Page myślę że nie powinna być w tej chwili wykorzystywana dla projektowania małej strony. Myślę że nawet mała firma o dość ograniczonej ofercie jest w stanie przygotować teksty na kilka zakładek (start, o firmie, oferta, doświadczenie, kontakt) - każda zakładka jest ważna dla uzyskania dodatkowego adresu url.
Ja zalecam klientom strony które mają co najmniej 20 zakładek.

Przydało się? - Udostępnij

Blog - popularne

Specified key was too long; max key length is 767 bytes - błąd podczas przywracania strony za...

Klient poprosił mnie o zwiększenie wersji PHP do najnowszej wersj PHP 7.2. Przy stronach firmowych najczęściej nie wykonuję takich operacji z automatu tylko staram się na początek sprawdzić czy jest...
Czytaj dalej

Akeeba Kickstart - czyli jak przywrócić stronę internetową Joomla 3 z kopii zapasowej Akeeba Backup

Przenosimy stronę na CMS joomla na inny serwer. Mając wykonaną za pomocą Akeeba Backup kopię strony www możemy ją przenieść w krótkim czasie na dowolny serwer. Czas wysyłania na serwer rozpakowanych...
Czytaj dalej

Jak zrobić banner slideshow w joomla 3 - dodatek Roksprocket dla strony www na joomla

Roksprocket dla Joomla czyli jak zrobić banner dla naszej strony internetowej na joomla. Roksprocket do moduł którego wersja występuje także dla wordpressa. Można za jego pomocą wykonać nie tylko...
Czytaj dalej

Jak dodać firmę do Google Maps

Tworząc firmową stronę internetową prawie zawsze umieszczamy na niej mapę z lokalizacją firmy. Czasy statycznych map graficznych minęły dawno temu. Teraz najczęściej szukamy firm na google które ma...
Czytaj dalej

Jak dodać film z youtube stronę www na joomla - dodatek AllVideos od Joomla Works

Niezbyt często korzystam w wykonywanych stronach www z możliwości osadzania w nich wideo. Jeśli klienci mają przygotowane materiały wideo warto je wykorzystać nie tylko z powodu lepszego zapoznania...
Czytaj dalej

Jak wykonać przekierowanie DNS domeny zarejestrowanej na home.pl na serwer nazwa.pl - na którym...

Przekierowanie DNS wykonujemy kiedy domenę zarejestrowaliśmy w jednej firmie, a hosting dla naszej strony internetowej wykupiliśmy w innej. Dzisiaj pokażę jak przekierować domenę zarejestrowaną na...
Czytaj dalej

Przezroczystość w plikach PNG - jak zapisać plik z PNG z przezroczystością w Adobe Photoshop dla...

Format .png to drugi w kolejności po .jpg format plików graficznych wykorzystywany w czasie tworzenia stron internetowych. Oczywiście większość użytkowników internetu najbardziej kojarzy .jpg bo w...
Czytaj dalej

WordPress - jak wykonać kopię zapasową strony www na WordPress za pomocą Akeeba Backup

WordPress podobno nie sprawia problemów, ale dmuchając na zimne - kopię strony www należy wykonać jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych. Akeeba Backup to narzędzie które powstało jako...
Czytaj dalej

Akeeba Backup - jak wykonać kopię strony www na CMS Joomla 3

Akeeba Backup pozwala na tworzenie kopii na wszystkich wersjach joomla - tu w wersji dla Joomla 3 Mając stronę internetową utrzymywaną na dobrym hostingu nie musimy martwić się o wykonywanie kopii...
Czytaj dalej