Joomla składa się z modułów i artykułów. W każdym szablonie mamy jedno miejsce w którym wyświetlane są artykuły i wiele pozycji w którym mogą wyświetlać się moduły.
Moduły mają różną funkcjonalność są to na przykład:
- bannery
- moduł własny kod html
- menu
- przełącznik języka
- logowanie
i wiele wiele innych.
1. Grafika poniżej przedstawia rodzaje modułów dostępnych w strony www Lublin. Takie moduły możemy samodzielnie utworzyć z poziomu panelu zarządzania joomla w zakładce - Rozszerzenia >>> moduły, klikając button "Utwórz"
Tworząc strony internetowe Lublin staram się wykorzystywać te najprostsze i dostarczane przez sprawdzonych programistów.
Proste - dlatego żeby klient który zamówił u mnie strony www Puławy mógł je sam bez problemu edytować i dodawać nowe treści. Dodając moduły o bardziej złożonej budowie skazuję klienta na ciągłe aktualizacje za moim pośrednictwem. Tu zwykła wiedza którą mogę przekazać w krótkim szkoleniu z obsługi strony www Puławy nie będzie wystarczająca.
Każdy moduł niezależnie do jego funkcjonalności i dostawcy możemy przypisać do
- do jednej lub wielu pozycji menu w naszej stronie intnetowej
- po miejsca / pozycji modułu w szablonie.
Obie te czynności możemy dokonać z poziomu panelu zarządzaniu joomla - czyli zaplecza administracyjnego. Jak przypisać moduł do miejsca w szablonie i pozycji menu w strony www Lublin pokaże na screena z Joomla 3.6
Każdy dostawca szablonów stosuje swoje nazewnictwo pozycji modułów w szablonie ja pokaże jak wygląda o w szablonie na frameworku Gantry5
2. Na poniższym screenie na niebiesko mamy oznaczone pozycje modułów w szablonie do których możemy przypisywać moduły. W szablonie który macie na swojej stronie internetwej Puławy na joomla ten układ i nazewnictwo mogą być zupełnie inne.
Mamy więc nazwy pozycji modułów typu
Showcase-a, Showcase-b, Showcase-c,
Sidebar-a,
Extension-a
i wiele innych
3. Moduł do pozycji w szablonie przypisujemy z poziomu modułu - (lub szablonu ale to dla początkującego trudniejsze i nie każdy szablon to umożliwia. Dodatkowo trzeba szkolić klienta z zarządzania szablonem lub frameworkiem)
Przechodzimy do zakładki Rozszerzenia >>> moduły w zapleczu joomla tu najprościej możemy sprawdzić jakie mamy moduły i do jakich są one przypisane pozycji w szablonie
Tu widzimy listę modułów w szablonie a także podstawowe informacje o module
- stan modułu (opublikowany czy nie)
- tytuł modułu
- pozycję w szablonie
- typ modułu
- informację czy moduł jest przypisany do strony (pozycji w menu) - tylko podstawowe informacje (wszystkie, brak, zaznaczone)
- dostęp (np. publiczny - czyli dla każdego)
- Język
- ID
4. Klikam w nazwę modułu i przechodzę do panelu w którym mogę nim zarządzać na naszej strony www Puławy
W tym panelu możemy przypisać moduł do pozycji modułu w szablonie jak i pozycji w menu strony.
6. W rozwijanym menu z prawej strony przypisujemy moduł do pozycji w szablonie strony www Lublin - dobrze wiedzieć jak ona się nazywa ale jak widać w tej wersji CMS joomla podpowiada nam jakie mamy dostępne pozycje.
Jeśli chcemy przypisać moduł do różnych pozycji musimy go zapisać jako kopię i dopiero przypisać do innej pozycji modułu w szablonie.
7. Przypisanie do pozycji menu odbywa się z poziomu zakładki "Przypisz do pozycji menu". Jak widać mamy widoczne tu wszystkie pozycje menu jakie występują na naszej stronie - możemy przypisać moduł do wszystkich lub tylko wybranych pozycji menu naszej strony www Puławy