Od jakiegoś czasu RocketTheme wypuszczała swoje szablony z delikatnym poślizgiem. Kiedy wykupywałem pierwszy raz członkostwo w klubie RT standardem było że nowy szablon pojawiał się 1-go dnia nowego miesiąca. Szablony RocketTheme wyróżniały się spośród innych klubów nie tylko dopracowaniem i możliwościami technologicznymi ale były także atrakcyjne wizualnie. Nigdy nie żałowałem że płacę za członkostwo w tym konkretnym klubie - jednym z droższych. Czasem tylko sprawdzałem wizualne propozycje Joomlart i Gavick'a.
Od jakiegoś czasu szablony RocketTheme nie są tak piękne jak dawniej - już od kilku lat. Na początku słabsze wizualnie były pojedyncze szablony, potem niestety trzeba było czekać na taki który się wyróżniał na plus.
Dlaczego więc nie zrezygnowałem z członkostwa w klubie RocketTheme? Ponieważ szablony RT są bardzo dobre technologicznie i moim zdaniem tylko Joomlart stanowi dla nich alternatywę. Pięknem, a może najpiękniejsze szablony tworzy Gavick - ale niestety nie są to szablony łatwe w rozbudowie tak ja te oparte o framework Gantry 5 RocketTheme.
Dla mnie priorytetem jest możliwość dowolnego przekształcania wizualnego szablonu - to gwarantuje gantry 5.
Tworząc strony www Lublin często wykorzystując jeden szablon Gantry 5 tworzę wiele odmiennych wizualnie i użytkowo projektów.
Od kilku lat w budowie stron internetowych króluje Flat Design - coś co chyba zapoczątkował Windows 8 - zrezygnowano z gradientów, cieni i efektów nadających stronie wypukłości. Stare szablony www trącą myszką, przy dzisiejszych stonowanych i eleganckich.
Proetan - to drugi szablon RocketTheme dla Jommla i Wordpress od czasu kiedy zespół RT oficjalnie ogłosił że rezygnuje z wydawania nowych szablonów raz w miesiącu. Teraz nowe tempejtki wydawane będą raz na 4-6 tygodni. Motywowano to tym że zespół chce dostarczać rozwiązania o najwyższej jakości i ciągle wzbogacać je nowymi rozwiązaniami które muszą zostać przetestowane przed wdrożeniem.
To czego brakuje mi w szablonach RT w ostatnich kilku latach to wyrazistość i odmienność. Jednak z namiarem wynagradzają to rozwiązania technologiczne. Szablony są eleganckie i wykonane z dużą starannością. Tworząc jednak wiele strony internetowych chciałbym aby bardziej różniły się od siebie.
1. W szablonie "Protean" dostajemy troszkę inne menu górne niż ... zawsze. Mała kropka sygnalizuje aktywność - najechanie kursorem. I to wszystko. Górna biała belka z prawej strony zaokrąglona i nie dochodzi do końca strony www Lublin. Wysuwane menu jest częściowo przeźroczyste.
2. Kolorystykę menu od jakiegoś czasu możemy zmieniać z poziomu frameworka Gantry 5 - w zapleczu szablonu. Jak widać poniżej kolor "kropy" także. Zmiana tych parametrów możliwa jest także z poziomu pliku custom.scss.
3. W szablonie "Proetan" otrzymujemy także nową fukcjonalność partcle / cząstki "FlexSlider" - piszę o buttonach z ikonami fa-fa w dolnej części slidera. Służą one także do nawigacji - ale nie da się ich wyłączyć z zaplecza cząstki. Pozostawienie pustego pola tekstowego i nie wybranie ikony fa-fa - nie skutkuje wyłączeniem tych buttonów. Można to zrobić za pomocą css.
4. Tak wygląda panel do zarządzania slajdem w cząstce FlexSlider - jak widać możemy jako źródło wybrać także film video.
5. Tak wygląda natomiast panel do zarządzania opcjami całej cząstki FlexSlider - obok pionowej zielonej kreski są pozycje slajdów. Klikając w nie przechodzimy dopiero do okna pokazanego na screenie wyżej.
6. Pojawiła się także rozbudowana cząstka "ContentTabs" - w każdym "tabie" możemy umieścić kilka dodatkowych elementów i nadać im akcent kolorystyczny.
7. Kolejna nowością w szablonie jest cząstka / particle "Flipster" - tu dostajemy 4 style dla tej cząstki. Styl widoczny na screenie poniżej to "Cover Flov".
Jeśli czas pozwoli nowe cząstki z tego szablonu omówię oddzielnie i pokażę ich funkcjonalności.
Niestety Gantry 5 ciągle brak kilku funkcjonalności, nie wszystkie cząstki dostępne są w każdym szablonie a instalator cząstek / particles nie jest priorytetem dla zespołu RT.