Od jakiegoś czasu RocketTheme wypuszczała swoje szablony z delikatnym poślizgiem. Kiedy wykupywałem pierwszy raz członkostwo  w klubie RT standardem było że nowy szablon pojawiał się 1-go dnia nowego miesiąca. Szablony RocketTheme wyróżniały się spośród innych klubów nie tylko dopracowaniem i możliwościami technologicznymi ale były także atrakcyjne wizualnie. Nigdy nie żałowałem że płacę za członkostwo w tym konkretnym klubie - jednym z droższych. Czasem tylko sprawdzałem wizualne propozycje Joomlart i Gavick'a.



Od jakiegoś czasu szablony RocketTheme nie są tak piękne jak dawniej - już od kilku lat. Na początku słabsze wizualnie były pojedyncze szablony, potem niestety trzeba było czekać na taki który się wyróżniał na plus.

Dlaczego więc nie zrezygnowałem z członkostwa w klubie RocketTheme? Ponieważ szablony RT są bardzo dobre technologicznie i moim zdaniem tylko Joomlart stanowi dla nich alternatywę. Pięknem, a może najpiękniejsze szablony tworzy Gavick - ale niestety nie są to szablony łatwe w rozbudowie tak ja te oparte o framework Gantry 5 RocketTheme.

Dla mnie priorytetem jest możliwość dowolnego przekształcania wizualnego szablonu - to gwarantuje gantry 5.
Tworząc strony www Lublin często wykorzystując jeden szablon Gantry 5 tworzę wiele odmiennych wizualnie i użytkowo projektów.

Od kilku lat w budowie stron internetowych króluje Flat Design - coś co chyba zapoczątkował Windows 8 - zrezygnowano z gradientów, cieni i efektów nadających stronie wypukłości. Stare szablony www trącą myszką, przy dzisiejszych stonowanych i eleganckich.

Proetan - to drugi szablon RocketTheme dla Jommla i Wordpress od czasu kiedy zespół RT oficjalnie ogłosił że rezygnuje z wydawania nowych szablonów raz w miesiącu. Teraz nowe tempejtki wydawane będą raz na 4-6 tygodni. Motywowano to tym że zespół chce dostarczać rozwiązania o najwyższej jakości i ciągle wzbogacać je nowymi rozwiązaniami które muszą zostać przetestowane przed wdrożeniem.

To czego brakuje mi w szablonach RT w ostatnich kilku latach to wyrazistość i odmienność. Jednak z namiarem wynagradzają to rozwiązania technologiczne. Szablony są eleganckie i wykonane z dużą starannością. Tworząc jednak wiele strony internetowych chciałbym aby bardziej różniły się od siebie.

1. W szablonie "Protean" dostajemy troszkę inne menu górne niż ... zawsze. Mała kropka sygnalizuje aktywność - najechanie kursorem. I to wszystko. Górna biała belka z prawej strony zaokrąglona i nie dochodzi do końca strony www Lublin. Wysuwane menu jest częściowo przeźroczyste.

 

2. Kolorystykę menu od jakiegoś czasu możemy zmieniać z poziomu frameworka Gantry 5 - w zapleczu szablonu. Jak widać poniżej kolor "kropy" także. Zmiana tych parametrów możliwa jest także z poziomu pliku custom.scss.

 

3. W szablonie "Proetan" otrzymujemy także nową fukcjonalność partcle / cząstki "FlexSlider" - piszę o buttonach z ikonami fa-fa w dolnej części slidera. Służą one także do nawigacji - ale nie da się ich wyłączyć z zaplecza cząstki. Pozostawienie pustego pola tekstowego i nie wybranie ikony fa-fa - nie skutkuje wyłączeniem tych buttonów. Można to zrobić za pomocą css.

4. Tak wygląda panel do zarządzania slajdem w cząstce FlexSlider - jak widać możemy jako źródło wybrać także film video.

 

 

5. Tak wygląda natomiast panel do zarządzania opcjami całej cząstki FlexSlider - obok pionowej zielonej kreski są pozycje slajdów. Klikając w nie przechodzimy dopiero do okna pokazanego na screenie wyżej.

 

6. Pojawiła się także rozbudowana cząstka "ContentTabs" - w każdym "tabie" możemy umieścić kilka dodatkowych elementów i nadać im akcent kolorystyczny.

 

7. Kolejna nowością w szablonie jest cząstka / particle "Flipster" - tu dostajemy 4 style dla tej cząstki. Styl widoczny na screenie poniżej to "Cover Flov".

 

Jeśli czas pozwoli nowe cząstki z tego szablonu omówię oddzielnie i pokażę ich funkcjonalności.

Niestety Gantry 5 ciągle brak kilku funkcjonalności, nie wszystkie cząstki dostępne są w każdym szablonie a instalator cząstek / particles nie jest priorytetem dla zespołu RT.

 

 

 

Blog - popularne

Specified key was too long; max key length is 767 bytes - błąd podczas przywracania strony za...

Klient poprosił mnie o zwiększenie wersji PHP do najnowszej wersj PHP 7.2. Przy stronach firmowych najczęściej nie wykonuję takich operacji z automatu tylko staram się na początek sprawdzić czy jest...
Czytaj dalej

Akeeba Kickstart - czyli jak przywrócić stronę internetową Joomla 3 z kopii zapasowej Akeeba Backup

Przenosimy stronę na CMS joomla na inny serwer. Mając wykonaną za pomocą Akeeba Backup kopię strony www możemy ją przenieść w krótkim czasie na dowolny serwer. Czas wysyłania na serwer rozpakowanych...
Czytaj dalej

Jak zrobić banner slideshow w joomla 3 - dodatek Roksprocket dla strony www na joomla

Roksprocket dla Joomla czyli jak zrobić banner dla naszej strony internetowej na joomla. Roksprocket do moduł którego wersja występuje także dla wordpressa. Można za jego pomocą wykonać nie tylko...
Czytaj dalej

Jak dodać firmę do Google Maps

Tworząc firmową stronę internetową prawie zawsze umieszczamy na niej mapę z lokalizacją firmy. Czasy statycznych map graficznych minęły dawno temu. Teraz najczęściej szukamy firm na google które ma...
Czytaj dalej

Jak dodać film z youtube stronę www na joomla - dodatek AllVideos od Joomla Works

Niezbyt często korzystam w wykonywanych stronach www z możliwości osadzania w nich wideo. Jeśli klienci mają przygotowane materiały wideo warto je wykorzystać nie tylko z powodu lepszego zapoznania...
Czytaj dalej

Jak wykonać przekierowanie DNS domeny zarejestrowanej na home.pl na serwer nazwa.pl - na którym...

Przekierowanie DNS wykonujemy kiedy domenę zarejestrowaliśmy w jednej firmie, a hosting dla naszej strony internetowej wykupiliśmy w innej. Dzisiaj pokażę jak przekierować domenę zarejestrowaną na...
Czytaj dalej

Przezroczystość w plikach PNG - jak zapisać plik z PNG z przezroczystością w Adobe Photoshop dla...

Format .png to drugi w kolejności po .jpg format plików graficznych wykorzystywany w czasie tworzenia stron internetowych. Oczywiście większość użytkowników internetu najbardziej kojarzy .jpg bo w...
Czytaj dalej

WordPress - jak wykonać kopię zapasową strony www na WordPress za pomocą Akeeba Backup

WordPress podobno nie sprawia problemów, ale dmuchając na zimne - kopię strony www należy wykonać jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych. Akeeba Backup to narzędzie które powstało jako...
Czytaj dalej

Akeeba Backup - jak wykonać kopię strony www na CMS Joomla 3

Akeeba Backup pozwala na tworzenie kopii na wszystkich wersjach joomla - tu w wersji dla Joomla 3 Mając stronę internetową utrzymywaną na dobrym hostingu nie musimy martwić się o wykonywanie kopii...
Czytaj dalej