Strony internetowe projektuję już ponad 10 lat. Dla niektórych klientów wykonywałem nowe strony co 2-3 lata, inni mają wiekowe już witryny i jakoś im to nie przeszkadza.

Komputery starzeją się szybko z powodu rozwoju technologii. To samo dotyczy stron internetowych, trzeba je dopasować do urządzeń na których są przeglądane. Kiedyś było to łatwe. Pamiętam czasy kiedy 15-to calowy monitor CRT był luksusem, taki miałem zakupiony z moim pierwszym komputerem PC. Rozdzielczość 800x600 dzisiaj wydaje się śmieszna, ekrany smartfonów mają wyższe. Wtedy z internetem łączyłem się za pomocą zwykłego modemu.

Najstarsze strony www Lublin jakie można spotkać w internecie to witryny wykonane w html'u a ich elelementy formatowane są za pomocą tabeli. Ich zaletą jest prostota, wadą możliwości rozbudowy - trzeba korzystać np z oprogramowanie typu Dreamveawer. Nie są też responsywne więc ich przeglądanie na smartfonach nie jest przyjemne. Ale brak responsywności to bolączka wielu witryn.



OK moje małe, subiektywne i dość chaotyczne przemyślenia co zmieniło się przez ostanie (ponad) 10 lat, co sprawiało że strony www ewoluowały, a właściciele chcieli, bądź byli zmuszeni zmieniać - zamawiać - nowe strony www.

Na początek. Czynniki technologiczne które powodowały że zmieniano strony internetowe 

1. Rozdzielczość ekranu
Jednym z czynników technologicznych które wymuszają zmianę strony jest wielkość ekranu na którym strony internetowe Lublin są przeglądane.

Kiedy standardem ekranu była rozdzielczość 800x600 strony www tworzyłem na szerokość 760px - tak żeby zostało jeszcze na pionowe paski przewijania w przeglądarce. Taka strona dobrze wyglądała jeszcze na monitorze o rozdzielczość 1024x768px ale na większych wyraźnie widać już było straty miejsca na ekranie. Te zmiany następowały jeszcze dość powoli


2. Urządzenia mobilne - wiele różnych wielkości i rozdzielczości ekranów - wersje mobilne stron i responsywność

Jeszcze 10-15(?) lat temu w domach i biurach mieliśmy jedynie komputery stacjonarne i bardzo rzadko laptopy - ale ich ekrany miały proporcje 4x3 lub 16x10(?) i tylko dwie używane rozdzielczości 800x600 i 1024x768. Tak było przez kilka lat. Zmiana monitora z 15 cali na 17 to było dla mnie wielkie wydarzenie.
Strony internetowe Lublin też wtedy były raczej luksusem a nie koniecznością.

Przy niewielkiej rozpiętości proporcji i rozdzielczości ekranów monitorów projektowało się strony www do tych ekranów które były aktualnie standardem. Problemy pojawiły się kiedy pojawiły się smartfony i tablety początkowo o niskich rozdzielczościach ekranów a jednocześnie technologia LCD wyparła stare monitory kineskopowe CRT.  Dla komputera PC standardem stały się monitory LCD 24 calowe o proporcjach 16x10 (1920x1200) a potem 16x9 (1920x1080). Jednocześnie w laptopy miały ekrany między 10 a 17 cali i dużą rozpiętość rozdzielczości.
Pojawił się problem z dopasowaniem strony www Lublin do ekranów tech wszystkich urządzeń.

Na początku tworzono wersje mobilne dla istniejących stron. Mogła być to całkiem oddzielna strona podpięta pod subdomenę - często z okrojoną treścią i bez grafik. Takie rozwiązanie wymuszało jednak aktualizacje dwóch stron. Drugą opcją był komponent zainstalowany np w CMS Joomla który na ekranach urządzeń mobilnych nie wyświetlał niektórych elementów - np graficznych ale także tekstowych. W obu opcjach wersja mobilna serwisu nie miała pełnej funkcjonalności.

Responsywność - od kilku lat projektuję strony internetowe responsywne Lublin. RWD to technologia umożliwiająca skalowanie i dopasowanie elementów serwisu do ekranu na jakim jest on przeglądany. Skalowane są elementy graficzne, wielkość fontów się nie zmienia. Są one zawsze czytelne niezależnie od wielkości ekranu na którym są przeglądane. Czasem dla różnych rozdzielczości dopasowuję wielkość elementów tekstowych w menu lub tytułów. W stronach responsywnych zwiększyły się odstępy między wierszami.

3. Technologia dotykowa

Wraz z rozwojem urządzeń mobilnych pojawił się problem z nawigacją na stronach www. Trzeba było zwiększyć wielkość elementów nawigacyjnych na stronie tak żeby można było łatwiej w nie trafić na małych ekranach. Początkowo nieproporcjonalnie duże buttony typu "Zobacz więcej" bardzo raziły. W tej chwili wielkość tych elementów nie tylko poprawia łatwość nawigacji ale jest także sprawdzany przez google jako jeden elementów zgodności serwisu z urządzeniami mobilnymi.
Co ciekawe google dokładnie nie definiuje co mieści się w standardzie "zgodności z urządzeniami mobilnymi"

Także elementy typu banner, galeria, tabs i inne muszą być zgodne z technologią dotykową. Więc nie tylko strzałki czy kropki pod pokazem slajdów - wystarczy przesunąć palcem po ekranie żeby zmienić slajd.
Technologia dotykowa to nie tylko ekrany urządzeń typu tablet i smartfon, coraz częściej wyposarzane są w nią ekrany laptopów a nawet duże monitory dla komputerów PC.
 


4. Powszechność internetu i jego szybkość

Gdyby internet nie był taki popularny świat wyglądałby inaczej. Na popularność stron www jako medium informacyjnego mają 3(?) czynniki - moim zdaniem jest to
- duże szybkości transferu i transfer bez ograniczeń w przypadku internetu stacjonarnego.
Dzięki temu strony internetowe Lublin są nie tylko bogatsze graficznie ale coraz częściej pojawiają się na nich filmy. O ile kiedyś standardem było że strona główna powinna mieć poniżej 100kb to w tym momencie nie wiem czy kto ktolwiek bierze to pod uwagę. Ma się wczytywać bez problemu - to jedyne ograniczenie. Nie ma więc problemu przy dzisiejszych szybkościach transferu stosować na stronie www grafiki pełnoekranowe.

- niskie ceny
Ceny spadły ale tak dla przypomnienia kiedyś za neostradę 1mb trzeba było płacić 120 zł miesięcznie, dziś 20mb kosztuję połowę tego a w wielu miejscach dostępne są wyższe szybkości w tej samej cenie. Internet mobilny ciągle trochę kosztuje biąrąc pod uwagę że tranfer jest ograniczony ale i tu widać spadek cen.

- dostępność internetu na wszystkich platformach od komputerów PC po smartfony





5. CMS - system zarządzania treścią
Aktualizacja i tworzenie nowych treści na naszej stronie www przy tradycyjnym serwisie html to była żmudna praca. Zmieniły to Systemy Zarządzania Treścią takie jak Wordpress, Joomla czy zupełnie mi nie znany Drupal i oczywiście niszowe systemy produkowane przez agencje reklamowe.

Nowe wersje CMS takich jak Joomla i Wordpress zapewniają bezproblemowe aktualizacje silnika strony i komponentów przez wiele lat i tym samym przedłużają cykl życia serwisu. CMS'y agencji reklamowych takiemu ciągłemu rozwojowi nie podlegają. Ale ma to jednak sens z punktu widzenia producenta strony - taki serwis żyje krócej a potem i tak trzeba wykonać nowy.
To tylko wpisuje się w ogólną tendencję rynkową - sprzedać szybko i czekać aż się zepsuje.

Jakiś czas temu usłyszałem od człowieka z małej agencji reklamowej "Joomla? - nie pracujemy na tym  bo trzeba go aktualizować"

CMS ma sens nie tylko z punktu rozwoju serwisu wynikającego z chęci zaprezentowania aktualnej oferty firmy ale ważny jest dla pozycjonowania strony www Lublin.


6. Sposób formatowania stron www i CSS
Tak jak wcześniej pisałem pierwsze strony jakie tworzyłem powstawały w html'u a ich elementy formatowałem sa pomocą tabel. Dzisiaj to prehistoria a minęło zaledwie trochę ponad 10 lat. Już w tych stronach html'owych pojawiły się CSS - kaskadowe arkusze stylów. Zetknąłem się z nimi pierwszy raz w programie Dreamweaver Macromedii.
Dziś to standard odpowiadający za formatowanie wyglądu strony www Lublin nie tylko Joomla.
Kiedyś chcą wykonać zaokrąglenie narożników ramki trzeba było wstawić grafikę, podobnie z cieniami, gradientami w tle i wieloma innymi elementami stron internetowych które teraz definiujemy w CSS.
Standard CSS także ewoluował - w tym momencie w szablonach RocketTheme we frameworku gantry 5 mamy SCSS.



7. Flash
Ta technologia to był powiew świeżości - ale teraz okazuje się że także ślepy zaułek. Pojawiła się i umarła.
Tworzyłem we flashu proste i złożone animacje ale jednocześnie nigdy nie wyszedłem poza podstawy jezyka action script. Dotąd pamiętam piękne strony tworzone w tej technologii przez takie firmy jak 24-7media.de czy 2advanced.com.
Jeszcze w tym momencie można spotkać strony których jakiś element, nawet menu wykonany jest w tej technologii - tyle że nie wyświetlą się te elementy na nowych urządzeniach Apple i na Androidzie. Tu bez zastanawiania się trzeba zmienić lub przebudować serwis.


8. konkurencyjność usług hostingowych

Kiedy tworzyłem pierwsze strony www firmy takie jak nazwa.pl czy home.pl stawiały pierwsze kroki na rynku. Ceny były wysokie. Prawie identyczne jak w tej chwili – mówię o podstawowych usługach tych firm – 300zł netto za podstawowy serwer wirtualny. Cena nie zmieniła się ale parametry serwerów już tak - są o wiele lepsze - powierzchnia, transfer, ilość plików na serwerze, większa ilość baz danych i łatwość ich zakładania.

Biorąc pod uwagę inflację ceny więc relatywnie spadły


9. Domeny
Rejestracji domeny możemy dziś dokonać nie tylko u liderów rynku u których ceny tych usług do najniższych nie należą ale także w mniejszych firmach oferujących lepsze ceny.
Mamy także dostęp do wielu opcji konfiguracji domeny które kiedyś dostępne były tylko za pośrednictwem administatorów firmy w której ją zamówiliśmy.To wydłużało czas i zniechęcało. Dziś ustawienie wybranych rekordów domeny możemy wykonać samodzielnie.


10. Formaty plików graficznych JPG GIF PNG
Nie pamiętam już kiedy ostatni raz na stronie umieściłem animowanego gif'a. Pewnie było to jakieś logo wykone w Xara 3D - dziś byłoby odebrane jako zupełny brak gustu. Był jednak taki czas kiedy GIF był standardem w internecie. W przeciwieństwie do JPG oferował przeźroczystość i to sprawiało że był stosowany. Do czasu kiedy zastąpił go format PNG także oferujący przezroczystość. JPG niezmiennie ma się dobrze.

11. Wersja PHP
Właściwie można dodać to do hostingu ale wpływ wersji PHP na serwerze jest niebanalny. Widać to zwłaszcza ostatnio kiedy pojawiło się PHP 7. Joomla 3.xx na której pracuje przyśpieszyła znacznie dzięki tej wersji PHP, jednocześnie okazało się że nie wszystkie szablony będą zgodne z Joomla 3.6 która jest zgodna z PHP 7.

To kolejny czynnik który powinien spowodować upgrade lub zmianę strony internetowej na nowszą wersję.

 

Blog - popularne

Specified key was too long; max key length is 767 bytes - błąd podczas przywracania strony za...

Klient poprosił mnie o zwiększenie wersji PHP do najnowszej wersj PHP 7.2. Przy stronach firmowych najczęściej nie wykonuję takich operacji z automatu tylko staram się na początek sprawdzić czy jest...
Czytaj dalej

Akeeba Kickstart - czyli jak przywrócić stronę internetową Joomla 3 z kopii zapasowej Akeeba Backup

Przenosimy stronę na CMS joomla na inny serwer. Mając wykonaną za pomocą Akeeba Backup kopię strony www możemy ją przenieść w krótkim czasie na dowolny serwer. Czas wysyłania na serwer rozpakowanych...
Czytaj dalej

Jak zrobić banner slideshow w joomla 3 - dodatek Roksprocket dla strony www na joomla

Roksprocket dla Joomla czyli jak zrobić banner dla naszej strony internetowej na joomla. Roksprocket do moduł którego wersja występuje także dla wordpressa. Można za jego pomocą wykonać nie tylko...
Czytaj dalej

Jak dodać firmę do Google Maps

Tworząc firmową stronę internetową prawie zawsze umieszczamy na niej mapę z lokalizacją firmy. Czasy statycznych map graficznych minęły dawno temu. Teraz najczęściej szukamy firm na google które ma...
Czytaj dalej

Jak dodać film z youtube stronę www na joomla - dodatek AllVideos od Joomla Works

Niezbyt często korzystam w wykonywanych stronach www z możliwości osadzania w nich wideo. Jeśli klienci mają przygotowane materiały wideo warto je wykorzystać nie tylko z powodu lepszego zapoznania...
Czytaj dalej

Jak wykonać przekierowanie DNS domeny zarejestrowanej na home.pl na serwer nazwa.pl - na którym...

Przekierowanie DNS wykonujemy kiedy domenę zarejestrowaliśmy w jednej firmie, a hosting dla naszej strony internetowej wykupiliśmy w innej. Dzisiaj pokażę jak przekierować domenę zarejestrowaną na...
Czytaj dalej

Przezroczystość w plikach PNG - jak zapisać plik z PNG z przezroczystością w Adobe Photoshop dla...

Format .png to drugi w kolejności po .jpg format plików graficznych wykorzystywany w czasie tworzenia stron internetowych. Oczywiście większość użytkowników internetu najbardziej kojarzy .jpg bo w...
Czytaj dalej

WordPress - jak wykonać kopię zapasową strony www na WordPress za pomocą Akeeba Backup

WordPress podobno nie sprawia problemów, ale dmuchając na zimne - kopię strony www należy wykonać jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych. Akeeba Backup to narzędzie które powstało jako...
Czytaj dalej

Akeeba Backup - jak wykonać kopię strony www na CMS Joomla 3

Akeeba Backup pozwala na tworzenie kopii na wszystkich wersjach joomla - tu w wersji dla Joomla 3 Mając stronę internetową utrzymywaną na dobrym hostingu nie musimy martwić się o wykonywanie kopii...
Czytaj dalej