Gantry5 to framework którego licencja umożliwia niezależnym projektantom tworzenie swoich szablonów dla strony www Puławy i oferowanie ich na zasadzie klubów podobnych do RocketTheme. Jedną z takich firm jest inspiretheme.com - projektują nie tylko szablony na Gantry 5 ale także swoje własne particles/cząstki.
Szablony Gantry 5 oferowane przez RocketTheme uważam za bardzo dobre technologicznie i cenię za możliwości dostosowania. Po niemal dwóch latach uczenia się tego frameworka i śledzenia zmian jakie wprowadza zespół RT nie żałuję że od ponad 8 lat wykupuję u nich konto dewelopera joomla.
Kiedy kupowałem po raz pierwszy szablony RT zdecydowała od tym ich atrakcyjność wizualna. Od niemal jednak trzech lat są one powtarzalne wizualnie - brak dopieszczenia i subtelności, a przede wszystkich indywidualnego charakteru szablonu dla naszej strony www Lublin.
Sanctum nowy szablon dla Joomla od inspiretheme.com na Gantry5 - szablon na dole wpisu
Szablon z dużą przewaga białego koloru i czerwonymi akcentami, szare liternictwo. Brak elementów graficznych w samym szablonie - gdyby usunąć fotografie i liternictwo pozostało by niemal tylko białe tło naszej strony www Lublin.
To standard Flat Design - płaska stonowana surowość, ale też subtelność.
Szablon jest elegancki, ale osiąnięto to za pomocą liternicwa i grafik. Wbrew pozorom żeby zrobić coś prostego a jednoczęśnie profesjonalnego trzeba posiadać jakieś umięjętności
Co podoba mi się w tym szablonie i co go wyróżnia
1. Fixed/Sticky Navigation
W tym momencie zadaje sobie pytanie - jeśli oni potrafią to zrobić dlaczego nie ma tego rozwiązania w szablonach RocketTheme z Gantry5.
Jasne że dodanie we własnym zakresie position: fixed do pliku custom.scss szablonu Gantry5 od RT to nie problem, ale dlaczego przez te niemal już dwa lata ta funkcja nie jest wbudowana jako stały styl każdego szablonu.
W tej opcji nie chodzi nie tylko o sam atrybut fixed ale też o profesjonalne zaprojektowanie płynnej animacji jaka mu towarzyszy.
To oczywiście tylko gadżet ale są klienci którzy lubią kiedy projektuję strony internetowe lublin bardziej efekciarskie.
Poniżej menu przed przewijaniem strony www w dół
A tu menu menu zostaje zablokowane na górze ekranu z chwilą przewijania strony internetowej Puławy w dół
2. Menu responsywne.
W szablonach RocketTheme oprócz zmiany kolorów i liternictwa nic się nie zmienia w tym elemencie niezależnie od szablonu !!! - tylko liternictwo i płaskie tło.
W szablonie Sanctum każda pozycji dodano tylko delikatne linie oddzielające poszczególne pozycje menu strony internetowe Puławy. Aktywna pozycja podkreślona jest kolorem tła.
Tylko tyle i aż tyle żeby dało się zauważyć różnice między standardowym menu od RocketTheme.
3. Particles / cząstki
W szablon wbudowane jest 28 cząstek. Nie tylko te standardowe z Gantry5 ale także te zaprojektowane przez inspiretheme.com
Bolączką Gantry5 jest ciągle brak instalatora cząstek. Ich dodawanie nie jest całkiem skomplikowane, ale np w przypadku szablonów Rocket Theme aktualizacja cząstek / particles do nowszej wersji dotyczy tylko tych które były wbudowane w oryginalny szablon. To znaczy że jeśli przenieśliśmy sami jakąś cząstkę do szablonu nie będzie ona aktualizowana do wyższej wersji wraz z nową wersją szablonu.
Jak jest u inspiretheme.com nie mam pojęcia.
4. Layout
Jest dobrze bo zarządzamy nim z poziomu Gantry5 a to jest w tym frameworku rozwiązane wzorcowo.
Nie mam dostępu do tego szablonu, ale patrząc na screen w zakładce Features >>> Layout Manager widzę że stosują oni w wielu miejscach swoje, nietypowe dla Gantry5 nazwy sekcji. To umożliwia samo gantry5, ale ja jestem przyzwyczajony do nazewnictwa które G5 przejęło z G4 - w którym nie można było stosować swoich nazw sekcji. U mnie więc to kwestia przyzwyczajenia.
Te nietypowe sekcje to: Intro, Subfeature, Additional, Prebottom, Afterbottom, Last.
Nietypowe jest także umieszczenie cząstki "System Messages" - w szablonach Gantry5 projektowanych przez zespół RocketTheme ten element znaduje się na górze szablony w sekcji "Top"
Ta cząstka odpowiada np za wyświetlanie komunikatów po wysłaniu wiadomości z formularza lub błędów strony www Puławy.
Patrząc na ten screen wydaje mi się że zespół Inspiretheme.com ma inne podejście do projektowania niż RocketTheme. Są bardziej tradycyjni. Tworzą layout z nazwami pozycji modułów a cząstek używają tak jak używa się zwykłych modułów na strony internetowe Lublin - czyli z poziomu zakładki "rozszerzenie >>> moduły" zaplecza joomla i przypisują je do konkretnych pozycji modułu w szablonie strony www Warszawa.
Zespół RT w swoich szablonach używa cząstek przypisując je w Layout szablonu.
Podejście Inspiretheme.com jest moim zdaniem bardziej zrozumiałe dla użytkowników joomla nie znających Gantry5.
Jeśli dobrze wywnioskowałem to po tym screenie - bo jak pisałem nie mam dostępu do szablonu.
5. Social
W górnej części szablonu Sanctum jest wąska sekcja w której znalazły się ikony facebooka, twittera, google plus i youtube a po prawej dodatkowo paypal.
Myślę że brak tu jeszcze dla tego miejca przełącznika jezyków.
Widać że ten element został przemyślany - takiego ostylowania brak w szablonach RT.
A to moim zdaniem rozwiązanie często spotykane w szablonach innych firm i to zarówno w wordpressowych jak i joomla.
Podsumowując
Inspiretheme.com udowadniają że Gantry5 może wyglądać inaczej niż w skostniałych graficznie szablonach RocketTheme. Może będą dla nich jakimś pozytywnym bodźcem.
Jeśli pojawi się instalator dla cząstek zapewne wykupię członkowstwo i tym klubie po to żeby skorzystać z zaprojektowanych przez zespół inspiretheme.com cząstek
Na koniec szablon Sanctum