Share This

JUMERIX - szablon od template monster dostałem do testowania jakiś czas temu ale pracy miałem tak dużo że pojawia się dopiero teraz.
Paczka z szablonen i wszystkimi plikami dodatkowymi to 915MB. Dość dużo, a po rozpakowaniu jeszcze więcej. Zawiera oprócz szablonu i Quick Startu dodatkowe foldery z plikami PSD i komponentami do wykorzystania szczególnie jeśli instalujemy szablon na działającą stronę. Na etapie instalacji coś poszło nie tak z instalacją języka polskiego i potem nie można było doinstalować języków w standardowy dla joomla 3 sposób więc z lenistwa darowałem sobie.1. Szablon
To co najważniejsze to możliwości konfiguracji szablonu. Jako fan Gantry nie znam lepszego rozwiązania - ale pracuję na nim w miarę intensywnie już prawie dwa lata i dopiero od jakiegoś czasu wychodzi mi to płynnie.
Ten szablon wydaje mi się że nie jest skierowany jest do projektanta a raczej do osoby która dysponując podstawową wiedzą o joomla i wspomagana dokumentacją chce samodzielnie stworzyć serwis www we własnym zakresie.
Zobaczmy więc co oferuje szablon.

We wcześniejszych szablonach Template Monster dość szybko zlokalizowałem dokumentację - były linki. Tu miałem z tym problem bo szukałem w szablonie - do takiego rozwiązania jestem przyzwyczajony. Okazuje się że link jest w paczce z szablonem. Paczka zawiera katalog "documentation" a w niej jest link do dokumentacji

Nie wyobrażam sobie pracy z szablonem bez wiedzy o lokalizacji i nazwach dostępnych pozycji modułów. Szablony skrojone na miarę mają to do siebie że chcąc dodać jakąś pozycję modułu w siatce szablonu musimy mieć jakąś wiedzę wykraczającą poza podstawową.

W tym szablonie wygląda to całkiem przyzwoicie, bo miejsc na publikacje modułów mamy pod dostatkiem. To co mnie jednak zastanawia to brak pozycji typu: Top-A, Top-B, Top-C - czyżby był to tylko szablon liniowy? Oczywiście problem pionowych podziałów można rozwiązać stosując moduły które zawierają w sobie takie rozwiązania - chociażby RokSprocket. Jednak jest to dla mnie ograniczenie. Zaglądając do zakładki "Rozszerzenia >> Moduły" nie widzę modułów które sugerowały by że jest więcej pozycji w ramach sekcji. Wyjątkiem jest tu sekcja "mainbottom" gdzie jest wiele modułów przypisanych do pozycji "mainbottom-1", "mainbottom-2", "mainbottom-3, "mainbottom-4".

Jumerix szablon od Template Monster dla naszej strony www Lublin na Joomla

2. Wygląd szablonu - raczej standardowy. To oczywiście szablon responsywny i skalowanie działa poprawnie.
FLAT DESIGN - prawie żadnych gradientów i cieni, czyli elementów które gdzieś mogły by sprawiać problemy. Ja przez wiele lat nie mogłem przekonać się do takiego projektowania i teraz coraz bardziej brakuje mi tego co odrzucono wraz z pojawieniem się Windows 8. Chociaż tu bardziej miała wpływ na taki sposób projektowania resposnsywność - skalowanie obiektów. A przecież CSS daje tyle możliwości indywidualizacji szablonu.

Loader - w czasie wczytywania strony i zakładek pojawia się mała, subtelna animacja z tytułem strony. Fajny akcent - gadżet dość pożądany przez klientów.

Fixed Header -zablokowany pasek z Menu na górze ekranu - tu właściwie parametr Fixed przypisany jest do sekcji "Top" ale ja posługuję się nazewnictwem z Gantry. W Gantry5 - bardzo zaawansowanym frameworku nie ma tego w standardzie i trzeba bawić się z dodawaniem w CSS. O ile dodanie prostego - topornego efektu z tym parametrem jest proste, to niestety coś bardziej z klasą - chociażby z szablonów Joomlart jest już bardziej pracochłonne. W tym szablonie niestety nie znalazłem opcji wyłączania parametru Fixed dla sekcji "Top" z poziomu zaplecza. Ponieważ korzystam z dodatku dla Firefoxa który robi screena całej strony musiałem wyłączyć parametr Fixed z poziomu CSS za pomocą Firebuga.

Domyślny wygląd szablonu średnio przypadł mi do gustu - ale mamy do dyspozycji jeszcze 4 są one zdecydowanie lepsze. W domyślnym szablonie nie podobała mi się tekstura w tle menu. Poniżej po lewej szablon domyślny i jeden z czterech pozostałych. Bardziej tradycyjny - jak na obecne standardy, ale też bez większych zmian pozwalający stworzyć stronę dla każdej branży. Jest po prostu bardziej biznesowy, chociaż dostosowanie pierwszej wersji do jakiejkolwiek branży nie powinno nikomu sprawić problemu..

Jumerix szablon od Template Monster dla naszej strony www Lublin na Joomla

3. Menu - tu menu w szablonie w wersji Bizness. Jak widać menu ma możliwość ustawiania kolumn i wstawiania modułów - fota jest w module.

Jumerix szablon od Template Monster dla naszej strony www Lublin na Joomla

 

4. Menu kontrolujemy z poziomu zaplecza - zakładka Menu >> Nazwa menu (np Main Menu) >> nazwa pozycji menu

Ja widać możemy dodać "SubTitle" - drugą linię w nazwie pozycji menu. Możliwość ustawienia maksymalnie 7 kolumn w menu - ale w stronie responsywnej 4 to i tak max. Osobiście nie stosuje więcej niż 3 kolumny.
Dropdown Widdth - ten parametr pozwala nam określić szerokość całej wysuwającej się sekcji menu - dla każdej pozycji możemy definiować ten parametr całkiem niezależnie.
Column width - możemy ustawić proporcje kolumn - w procentach bo to przecież strona responsywna

Jumerix szablon od Template Monster dla naszej strony www Lublin na Joomla

 

 

5. W zapleczu szablonu mamy 5 zakładek które pozwalają nam zarządzać szablonem.

a) zakładka "Details"
Podstawowe informacje o szablonie

Jumerix szablon od Template Monster dla naszej strony www Lublin na Joomlab) zakładka "Layout"
Nie ma jednak widoku z pozycjami modułów takiego jak w gantry 5 czy Helix 3. Możemy jedynie zdecydować czy chcemy dla danej sekcji wybrać Normalny czy Pełnoekranowy sposób wyświetlania.

- Możliwość wstawienia Logo i kilka jego parametów - np szerokość pola w którym jest umieszczone czy pole opisu.
- Dodatkowe ustawienia dla sekcji Footer gdzie jest stopka szablonu i tu dodatkowe logo, a także informacja o polityce prywatności.

Prosto, nawet bardzo ale też przejrzyście i zrozumiale. Tylko tyle ile konieczne.

Jumerix szablon od Template Monster dla naszej strony www Lublin na Joomla


c) zakładka "Typography"
Możliwość ustawienia wielkości fontów - ale spośród już zdefiniowanych w niektórych specyficznych miejscach strony, np w blogu.

Jumerix szablon od Template Monster dla naszej strony www Lublin na Joomla


d. zakładka "Features"

Tylko kilka opcji
- To Top Button
- Back to desktop version button ( to raczej pasowałoby do strony która ma wersję mobilną a nie strony responsywnej która oferuje niemal to samo na każdym ekranie)
- jQuery Black & White plugin

Jumerix szablon od Template Monster dla naszej strony www Lublin na Joomla

 e) zakładka "Menu Assignment"
Tu przypisujemy szablon do pozycji menu. Jak widać różnego rodzaju menu jest tu bardzo dużo. Projektować można w joomla inaczej - tu całkiem inne podejście niż mam ja.

Jumerix szablon od Template Monster dla naszej strony www Lublin na Joomla

 

 

 

6. W standardzie mamy zainstalownych kilka przydanych (?) rozszerzeń
- AcyMailing
- JoomGallery
- VirtueMarkt
- Kunena Forum
Jak każdy projektant mam jednak swoje przyzwyczajenia i preferencje i jakiś zakres usług związanych z tworzeniem stron www - akurat nie korzystam z tych rozwiązań. Może oprócz AcyMailing. Lepiej jednak że rozwiązania są już zaimplementowane i ostylowane (?) do tego szablonu. Łatwiej usunąć niż dodawać, szczególnie początkującemu użytkownikowi.

7. Podsumowanie

Dostajemy szablon dobrze przygotowany do zbudowania firmowej strony www, jednak bez chociaż krótkiego przestudiowania dokumentacji się nie obędzie. Zaletą tego szablonu jest z pewnością kilka zdefiniowanych styli które nawet bez dużych zmian możemy dostosować do swoich potrzeb.

Instalując pełną wersję będzie trzeba ją potem pewnie oczyścić z niepotrzebnych komponentów, ale możemy użyć także tylko samego szablonu który jest dostarczany w paczce od Template Monster.

 

Warto przejrzeć także pliki PSD. Jak się okazuje szerokość projektu to 2050 pikseli - ja projektuję strony na 1920 - chociaż przy moim specyficznym sposobie tworzenia strony www Lublin nie przygotowuję projektu w photoshopie. Część środkowa w tym szablonie to 1170 pikseli. Gdybym wcześniej tu zajrzał pewnie nie robił bym screenów całej strony :)

Przydało się? - Udostępnij

Blog - popularne

Specified key was too long; max key length is 767 bytes - błąd podczas przywracania strony za...

Klient poprosił mnie o zwiększenie wersji PHP do najnowszej wersj PHP 7.2. Przy stronach firmowych najczęściej nie wykonuję takich operacji z automatu tylko staram się na początek sprawdzić czy jest...
Czytaj dalej

Akeeba Kickstart - czyli jak przywrócić stronę internetową Joomla 3 z kopii zapasowej Akeeba Backup

Przenosimy stronę na CMS joomla na inny serwer. Mając wykonaną za pomocą Akeeba Backup kopię strony www możemy ją przenieść w krótkim czasie na dowolny serwer. Czas wysyłania na serwer rozpakowanych...
Czytaj dalej

Jak zrobić banner slideshow w joomla 3 - dodatek Roksprocket dla strony www na joomla

Roksprocket dla Joomla czyli jak zrobić banner dla naszej strony internetowej na joomla. Roksprocket do moduł którego wersja występuje także dla wordpressa. Można za jego pomocą wykonać nie tylko...
Czytaj dalej

Jak dodać firmę do Google Maps

Tworząc firmową stronę internetową prawie zawsze umieszczamy na niej mapę z lokalizacją firmy. Czasy statycznych map graficznych minęły dawno temu. Teraz najczęściej szukamy firm na google które ma...
Czytaj dalej

Jak dodać film z youtube stronę www na joomla - dodatek AllVideos od Joomla Works

Niezbyt często korzystam w wykonywanych stronach www z możliwości osadzania w nich wideo. Jeśli klienci mają przygotowane materiały wideo warto je wykorzystać nie tylko z powodu lepszego zapoznania...
Czytaj dalej

Jak wykonać przekierowanie DNS domeny zarejestrowanej na home.pl na serwer nazwa.pl - na którym...

Przekierowanie DNS wykonujemy kiedy domenę zarejestrowaliśmy w jednej firmie, a hosting dla naszej strony internetowej wykupiliśmy w innej. Dzisiaj pokażę jak przekierować domenę zarejestrowaną na...
Czytaj dalej

Przezroczystość w plikach PNG - jak zapisać plik z PNG z przezroczystością w Adobe Photoshop dla...

Format .png to drugi w kolejności po .jpg format plików graficznych wykorzystywany w czasie tworzenia stron internetowych. Oczywiście większość użytkowników internetu najbardziej kojarzy .jpg bo w...
Czytaj dalej

WordPress - jak wykonać kopię zapasową strony www na WordPress za pomocą Akeeba Backup

WordPress podobno nie sprawia problemów, ale dmuchając na zimne - kopię strony www należy wykonać jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych. Akeeba Backup to narzędzie które powstało jako...
Czytaj dalej

Akeeba Backup - jak wykonać kopię strony www na CMS Joomla 3

Akeeba Backup pozwala na tworzenie kopii na wszystkich wersjach joomla - tu w wersji dla Joomla 3 Mając stronę internetową utrzymywaną na dobrym hostingu nie musimy martwić się o wykonywanie kopii...
Czytaj dalej