Czasem zdarza się że dzwoni do mnie osoba niezadowolona z firmy u krórej wykonała strony www Lublin z pytaniem o hosting. W tym momencie utrzymuję na serwerach które wykupuję w nazwa.pl tylko strony www które wykonałem sam. Po prostu wiem co zrobiłem i jakie zastosowałem komponenty. Wiele stron www wykonanych jest na popularnych CMS'ach Joomla i Wordpress ale praktycznie każda firma lub freelancer projektując strony www Puławy robi to wykorzystując rozwiązania które uważa za najlepsze, zna dobrze, wcześniej przetestował.



Jestem zwolennikiem stosowania rozwiązań komercyjnych - zarówno szablonów jak i komponentów. Zaletą tego rozwiązania jest to że jest ciągłe wsparcie i dostęp do aktualizacji. Przynajmniej do pewnego momentu, bo nic wieczne nie jest. Dodatkowo są oczywiście dużo większe możliwości projektowania na szablonie czy frameworku w wersji komercyjnej. Wadą rozwiązania komercyjnego jest konieczność ciągłego opłacania członkostwa u producenta szablonu czy komponentu.

Dlatego właśnie nie mogę, nie chcę zajmować się stronami internetowymi które wykonane są w oparciu o rozwiązania inne niż te które ja stosuję.

Kiedy więc dzwoni osoba która ma w miarę nową stronę www z pytaniem o hosting radzę dogadać się z firmą która tę stronę zaprojektowała.

Przed przeniesieniem strony www na własny serwer musimy zadać sobie kilka pytań

- Czy potrafię zarządzać kontem hostingowym - jeśli nie czy mam kogoś kto się tym zajmie. To nie jest jakaś czarna magia ale jakiejś wiedzy wymaga.
- Czy będę umiał aktualizować CMS (Joomla, Worpress ..)  i jego komponenty

Mając stronę na serwerze firmy która ją wykonała najczęściej płacimy trochę więcej ale nic nas nie obchodzi gdy ona padnie - płacimy ryczałtem za jej obsługę. Przy najmniej w zakresie działania. U mnie np. za aktualizacje treści i dodatkowe kopie płaci się dodatkowo.

Z drugiej strony uważam że wydatek na własny serwer dla firmy którą stać na zapłacenie 300zł netto to najlepszy wybór. Mówię o serwerze wirtualnym na pocztę i stronę - ok 50GB. Prace aktualizacyjne przy CMS - raz na 3 miesiące nie powinny być droższe niż kolejne 300zł na rok. Choć wiele firm lubelskich za ta usługę liczy sobie za pakiet podstawowy ok 200zł. Pamiętać jednak trzeba że w razie kłopotów ze stroną - np zawirusowania - jej przywrócenie może być płatnością dodatkową. Warto więc wykupić jakieś zabezpieczenie dla swojej strony, np. dla Joomla RS Firewall - ok 49Euro na rok. Może jednak firma która zaprojektowała strony internetowe Lublin ma konto dewelopera na taki firewall i zaproponuje nam go taniej.


1. Serwer
Zakup serwera w tym momencie jest bardzo prosty a ceny bardzo zróżnicowane. Jeśli nie mamy poczty w domenie na zwykłą, prostą stronę www która często nie przekracza 100mb wystarczy coś małego.
linuxpl.com - 2gb to koszt ok 50zł rocznie
nazwa.pl czy home.pl - 50 gb to koszt 366 zł rocznie

Jak widać różnica duża. Przy małej 100 megowej stronie powierzchnia niewykorzystana będzie duża w przypadku home.pl i nazwa.pl, ale te firmy mają dobre wsparcie techniczne działające przez 24h na dobę. W małej firmie gdzie teoretycznie powinni pracować do 16, często już koło 15 nie odbierają telefonu.
Nie oczekujmy jednak że w nazwa.pl czy home.pl w ramach ceny hostingu zajmą się naszą stroną. Darmowe wsparcie techniczne dotyczy funkcjonowania serwera, tu także np na nazwa.pl jeśli nie chcemy czekać w kolejce musimy wykupić status klienta premium.

Natomiast kwestie związane z działaniem naszej strony niektóre firmy chętnie za nas wykonają - oczywiście odpłatnie. Trochę inaczej jest w mniejszych firmach - szczególnie jeśli wykonały stronę którą administrują. Często pomagają jeśli potrafią, bo tu także są sytuacje że strona wykonana np. przed dwoma laty może być problematyczna do naprawy czy aktualizcji bo informatyk który ją wykonał już nie pracuje.

W Lublinie np spotykam się z sytuacja że parametry serwera za który płaci dość duża firma są z przed 10 lat - a cena odpowiada np podstawowowemu serwerowi na home.pl. Tylko że oprócz pojemności serwera jest czasem pomoc techniczna wykraczająca poza to co oferują duże firmy. To jest bardzo zróżnicowane i zależy od konkretnej firmy. Spotykałem się z sytuacjami że byłem zaskoczony niskimi parametrami serwera, nie adekwatnymi do jego ceny a potem z kolei otrzymywałem bezpłatną pomoc w rozwiązaniu problemu związanego z funkcjonowanie strony. Trudno więc jednoznacznie określić przydatność - wartość serwera tylko po jego parametrach technicznych np. pojemności.

2. Dostęp do panelu hostingowego serwera.
Ponieważ wykupuję podstawowe serwery które potem najczęściej dzielę na 8 domeny nie oferuję dostępu do panelu serwera ani dostępu do FTP - o czym informuję moich klientów. Mój klient nie ma więc podstawowej kontroli nad funkcjonowaniem serwera. Ale też nie ma i nie musi mieć wiedzy do tego potrzebnej ponieważ w ramach hostingu wykonuję niektóre prace za darmo.

Firmy które wykonały strony www Lublin i utrzymują je u siebie dają swoim klientom konta w dużej mierze okrojone z różnych funkcjonalności. Klienci nawet nie są tego świadomi bo nie mają wiedzy i doświadczenia związanego z tą branżą. Nie jest to spowodowane chęcią oszukania klienta - tylko zwykłym zabezpieczeniem strony którą się zajmują. Wiele mniejszych agencji robi to co ja - dzielą konta hostingowe które nie mają możliwości udostępniania indywidualnych paneli serwera.

Ja sam nie wyobrażam sobie pracy nad stroną klienta bez dostępu do panelu serwera. Dlatego klientom którzy mają większe wymagania proponuję przeniesienie strony na samodzielny serwer. Dla mnie także jest to zaleta - klient w takim wypadku płaci nawet za najmniejsze prace na jego serwerze.

Oczywiście klient jeśli przenoszę jego stronę na jego serwer dostaje pełne dane dostępowe do niego i jest on wykupywany na dane jego firmy. Mam nadzieję że ich nie zgubi ale niestety jest to prawie reguła.
Zdarzają mi się przypadki że tworząc strony internetowe dla nowego klienta okazuję się że klient opłaca co prawda serwer na home.pl czy nazwa.pl ale za pośrednictwem informatyka który serwer zarejestrował na siebie a danych dostępowych nie przekazuje klientowi.

Jak pisałem na początku podstawowy serwer na nazwa.pl dzielę na 8 - rzadko lub czasowo na 10 klientów. Utrzymuję najczęściej proste, nie aktualizowane strony moich klientów i to wystarcza. Musimy mieć świadomość że nawet jeśli te strony zajmują tylko niewielką część pojemności serwera to są jeszcze inne parametry które mogą być przekroczone przez często odwiedzane strony.

Dostęp do panelu serwera jest nam potrzebny jeśli chcemy mieć pełną kontrolę nad swoją stroną. Nie jest jednak w pełni potrzebny do szczęścia ponieważ stronę - jeśli mamy wykonaną na CMS Joomla lub Wordpress możemy przenieść na inny serwer za pomocą komponentu zainstalowanego w zapleczu strony - np Akeeba Backup.

Panel zarządzania serwerem jest konieczny jeśli prace nad stroną zlecamy kilku różnym firmom - np firmie zajmującej się pozycjonowaniem i optymalizacją, czy firmie która np ma zainstalować swój autorski system rezerwacji dla naszego serwera. W takich wypadkach firmy te mogą poprosić o dostęp FTP do naszego serwera.

 
3. Domena - kontrola na marką
Jedną z najważniejszych moim zdaniem rzeczy jeśli prowadzimy bizness jest nie kontrola nad stroną www, tylko nad domeną i jej rejestracją. Zdarza się czasem że firma wykonująca strony www Puławy rejestrując domenę, rejestruje ją na siebie a nie na klienta. W praktyce dotyczy to małych firm lub freelancerów.
Ważne żebyśmy mieli dostęp do panelu w który mamy pełny dostęp nie tylko do możliwości opłacenia domeny ale i jej konfiguracji.

Nawet jeśli mamy stronę na serwerze firmy która wykonała stronę i nie mamy pełnego dostępu do tego serwera, dopóki współpraca z tą firmą nam się układa nie jest o ważne. Domena to jednak inna sprawa. To nasza marka i nie można pozwolić żeby została ona wykupiona na inne dane niż nasze i znajdowała się poza naszą kontrolą.

Domenę warto wykupić w firmie która nie zniknie nagle z rynku i będzie nam przypominała o jej przedłużeniu.

Różnice w cenie domen są znaczne. Najdroższe są w home.pl i nazwa.pl - w innych firmach możemy sporo zaoszczędzić. Ale jeśli mamy małą wiedzę zaufajmy sprawdzonym markom na polskim rynku hostingowym.

Trzeba jednak też mieć świadomość że firmy rejestrujące domeny mogą chcieć nas naciągnąć na kolejne domeny - z innymi końcówkami. Argumentują to żeby zabezpieczyć się przed konkurencją o podobnej nazwie. tylko czy to jest nam potrzebne. A przede wszystkim czy stać nas na wykupienie wielu domen.

Panel zarządzania domeną raczej nie powinien być nikomu udostępniany. Jeśli mamy małą firmę nie powierzajmy go nawet zaufanej sekretarce - znam przykład z życia wzięty że taka sekretarka odchodząc z pracy zmieniła hasła i zablokowała dostęp do konta firmowego.

3. Aktualizacje strony www Lublin na Joomla i Wordpress

Decydując się na własny hosting musimy mieć jeszcza jedną świadomość. Popularne CMS'y takie jak Joomla i Wordpress wymagają aktualizacji i to czasem nawet raz w miesiącu. Po każdej aktualizacji warto wykonać kopię zapasową np. za pomocą Akeeba Backup i ją zarchiwizować na dysku naszego komputera.
Jakaś minimalna wiedza i czas jest na to potrzebny.

Ja utrzymując strony www najczęściej aktualizuje komponenty i CMS raz w roku - w chwili kiedy klient płaci za przedłużenie hostingu. Po
prostu częściej nie byłoby to opłacalne. Ale takie aktuzacje dotyczą tylko stron klientów którym nie aktualizuję treści. Jeśli klient na bieżąco zleca mi jakieś prace - np dodawanie artykułów za każdym razem wykonuję kopię zapasową. Są to jednak prace odpłatne, nie
związane z hostingiem. Takie strony staram się jednak umieszczać na serwerach które wykupuję i opłaca klient.

Dlatego decydując się na swój serwer bo jest on tańszy niż u freelancera lub firmy która wykonała nam strony www Lublin zastanówmy się zy mamy wiedzę żeby takim serwerem administrować, lub czy mamy osobę która zrobi to za nas.


4. Administracja CMS -dostęp do zaplecza CMC
Wykonując strony internetowe lublin przekazuję klientowi pełne uprawnienia administracyjne informując w czasie szkolenia że może skasować moje konto jeśli nie będzie potrzebował pomocy. Uważam że klient jest właścicielem strony za którą zapłacił i ma prawo nią w pełni dysponować.
Nie wszyscy tak postępują. Spotykam się z sytuacjami że poproszony zostaję o jakieś prace przy serwisie którego nie wykonałem i okazuje się że klient ma konto administratora - ale nie głównego administratora.  W praktyce np w Joomla uniemożliwia to wykonanie kopii zapasowej serwisu za pomocą Akeeba Backup, a tym samym przeniesienie serwisu na inny serwer.
Czasem freelancer który wykonał stronę obraża się na samą prośbę o udostępnienie takich danych.

Ważne jest żebyśmy jako właściciele serwisu mieli pełny dostęp i pełne uprawnienia administracyjne do zarządzania stroną www.



5. Padła strona - co robić
Jeśli mamy hosting w firmie która nam wykonała stronę - jeśli ona z jakiegoś powodu padnie nawet możemy nie być świadomi że takie zdarzenie miało miejsce. Zostaje ona przywrócona z bezpiecznej kopii i zaktualizowana bez dodatkowych kosztów. Tak mają moi klienci.

Klient nawet nie wie że musiałem poświęcić godzinkę w weekend żeby jego strona znów funkcjonowała.
Niestety nowe strony oferujące duże funkcjonalności można porównać do nowoczesnego samochodu - wymaga ciągłego serwisowania - w przeciwieństwie do starego golfa z silnikiem 1.9 d.
Dlatego nie martwię się kiedy po przedstawieniu klientowi oferty na hosting u mnie w cenie 160zł z RS Firewall i opcji za 50zł na linuxpl.com, klient wybiera tańszą opcję. Wbrew pozorom jest ona dla mnie korzystniejsza - klient płaci mi za wszystkie prace na swoim serwerze. Nie jest tak że zależy mi żeby strona klienta padła i czekam na to. Takie zdarzenia zaburzają mi prace projektowe nad kolejnymi serwisami, a przecież taki problem to jak bolący ząb - trzeba go rozwiązać poza kolejnością.
Muszę jednak zaznaczyć że 90% klientów wybiera święty spokój i zostaje u mnie na serwerze - jeśli wcześniej nie miało swojego.

Jeśli mamy swój serwer - a nie mamy wiedzy jak nim administrować - zadbajmy o to żeby mieć osobę która zajmie się problemem zanim on nastąpi.

Najważniejsze jest mieć dobrą, niezainfekowaną kopię zapasową, wykonaną po aktualizacji CMS. Przywrócenie strony z kopii zapasowej jest najszybszą i najtańszą opcją. Naprawienie strony zainfekowanej może być bardzo czasochłonne i dość drogie.

6. Bezpieczeństwo strony www lublin
Jeszcze nie tak dawno wydawało mi się że problem ataków na strony www nie dotyczy ani mnie ani stron moich klientów. W tym momencie jest już inaczej ale wychodzę z założenia że łatwiej jest zapobiegać niż rozwiązywać problem.

- Kopia zapasowana Akeeba Backup - to najważniejsze, regularna kopia po aktuwalizacji CMS'a i komponentów czy zwykłej aktualizacji treści. Zwykła kopia z serwera nie wystarcza bo najczęściej mamy dostęp do kopii z max 72 godzin. To za mało

- Regularne aktualizacje CMS - w praktyce jeśli strona nie jest aktualizowana pod względem treści, tak jak pisałem wyżej to robię to raz do roku. Chyba że strona padnie wtedy przywracając ją z bezpiecznej kopii aktualizuje komponenty i CMS do aktualnej wersji i wykonuję kopię zapasową.

- Search Console Google - większość stron nawet ana serwerach klientów mam podpięte pod tę konsolę. Nie informuje ona o wszystkim, bo czasem jakiś program antywirusowy na komputerze klienta widzi zagrożenie i nie pozwala odwiedzić strony www Lublin, a Search Console problemu nie widzi. Jeśli jednak strona zostanie zainfekowana za pośrednictwem tej konsoli szybko można poprosić google o jej sprawdzenie.

- RS Firewall - jeśli korzystać to z narzędzia najlepszego na rynku a dla Joomla jest chyba tylko takie jedno. Koszt nie mały bo licencję wykupuję co pół roku i po zniżce za przedłużenie wychodzi prawie 400zł. Rocznie więc koszt prawie 800zł - a ponieważ nie jestem na VAT płącę za to oprogramowanie jeszcze podatek.
Oczywiście przy rocznej opłacie byłoby taniej 169 EU - 30%. Zawsze jednak brak kasy.
Mógłbym oczywiście nie wykupywać licencji z wsparciem dla wielu domen - ale w takim wypadku nie byłaby możliwa automatyczna aktualizacja a niektórzy moi klienci robią to we własnym zakresie.

RS Firewall nie ma 100% skuteczności ale bardzo pomaga dlatego realizując nowy projekt zawsze dołączam ten komponent w cenie strony za 950zł - mam święty spokój a klient jest zadowolony.
Mając wiele okazji pracy przy stronach wykonywanych przez inne firmy tylko raz spotkałem się z sytuacją że zainstalowane było to rozszerzenie chroniące strony www Puławy

- Aktulna wersja PHP na serwerze
W przypadku Joomla ważne jest żeby strona była zgodna z PHP 7 - to bardzo przyśpiesza jej działanie. Wersje poniżej PHP 5.6 są niestety dziurawe i umożliwiają włamanie na strony internetowe Lublin.


Jak widać decydując się na samodzielny hosting będziemy musieli podejmować działania które wymagają nie tylko czasu ale i pewnej wiedzy. Dlatego czasem warto się zastanowić czy takie rozwiązanie jest lepsze szczególnie jeśli dysponujemy ograniczonymi środkami.

Jeśli jednak stać nas na własny hosting to polecam takie rozwiązanie. Aktualizacje można zlecić freelancerowi takiemu jak ja - nie jest to drogie.

Tekst trochę chaotyczny ale mam nadzieję że pomocny :)

Blog - popularne

Specified key was too long; max key length is 767 bytes - błąd podczas przywracania strony za...

Klient poprosił mnie o zwiększenie wersji PHP do najnowszej wersj PHP 7.2. Przy stronach firmowych najczęściej nie wykonuję takich operacji z automatu tylko staram się na początek sprawdzić czy jest...
Czytaj dalej

Akeeba Kickstart - czyli jak przywrócić stronę internetową Joomla 3 z kopii zapasowej Akeeba Backup

Przenosimy stronę na CMS joomla na inny serwer. Mając wykonaną za pomocą Akeeba Backup kopię strony www możemy ją przenieść w krótkim czasie na dowolny serwer. Czas wysyłania na serwer rozpakowanych...
Czytaj dalej

Jak zrobić banner slideshow w joomla 3 - dodatek Roksprocket dla strony www na joomla

Roksprocket dla Joomla czyli jak zrobić banner dla naszej strony internetowej na joomla. Roksprocket do moduł którego wersja występuje także dla wordpressa. Można za jego pomocą wykonać nie tylko...
Czytaj dalej

Jak dodać firmę do Google Maps

Tworząc firmową stronę internetową prawie zawsze umieszczamy na niej mapę z lokalizacją firmy. Czasy statycznych map graficznych minęły dawno temu. Teraz najczęściej szukamy firm na google które ma...
Czytaj dalej

Jak dodać film z youtube stronę www na joomla - dodatek AllVideos od Joomla Works

Niezbyt często korzystam w wykonywanych stronach www z możliwości osadzania w nich wideo. Jeśli klienci mają przygotowane materiały wideo warto je wykorzystać nie tylko z powodu lepszego zapoznania...
Czytaj dalej

Jak wykonać przekierowanie DNS domeny zarejestrowanej na home.pl na serwer nazwa.pl - na którym...

Przekierowanie DNS wykonujemy kiedy domenę zarejestrowaliśmy w jednej firmie, a hosting dla naszej strony internetowej wykupiliśmy w innej. Dzisiaj pokażę jak przekierować domenę zarejestrowaną na...
Czytaj dalej

Przezroczystość w plikach PNG - jak zapisać plik z PNG z przezroczystością w Adobe Photoshop dla...

Format .png to drugi w kolejności po .jpg format plików graficznych wykorzystywany w czasie tworzenia stron internetowych. Oczywiście większość użytkowników internetu najbardziej kojarzy .jpg bo w...
Czytaj dalej

WordPress - jak wykonać kopię zapasową strony www na WordPress za pomocą Akeeba Backup

WordPress podobno nie sprawia problemów, ale dmuchając na zimne - kopię strony www należy wykonać jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych. Akeeba Backup to narzędzie które powstało jako...
Czytaj dalej

Akeeba Backup - jak wykonać kopię strony www na CMS Joomla 3

Akeeba Backup pozwala na tworzenie kopii na wszystkich wersjach joomla - tu w wersji dla Joomla 3 Mając stronę internetową utrzymywaną na dobrym hostingu nie musimy martwić się o wykonywanie kopii...
Czytaj dalej