Tworząc strony internetowe prawie zawszę pracuję na Joomla wykonując działający projekt pierwszej strony. Ponieważ pracuję zdalnie, a projekt muszę przedstawić klientowi którego nawet nie widzę, instaluję joomla na serwerze. Dlatego zawsze odrzucałem możliwość pracy na serwerze lokalnym takim jak JAMP. Do pewnego czasu jednak, okazało się że praca na "localhost" ma też dużo zalet.
Pierwszą zaletą pracy na localhost jest szybkość.
Przenoszenie plików na serwer, trwa dłużej niż na localhost. Szczególnie jest to ważne jeśli pracuję nad wieloma projektami.
Przenoszenie plików Joomla w formie nowej instalki - kiedy zawiera ona wiele plików, trwa o wiele dłużej niż przenoszenie strony www Puławy w formie archiwum Akeeba Backup - tylko jeden plik.
Dlatego teraz tworzę wstępne projekty na JAMPie a dopiero potem tworzę kopie Akeeba Backup i przenoszę je na serwer.
Druga zaleta to bardzo łatwa zmiana wersji PHP. Panele hostingowe też to umożliwiają - ale w wielu wypadkach są to zmiany globalne dla całego serwera - np na hosting nazwa.pl.
Problem pojawia się kiedy mam do aktualizacji stronę klienta która wymaga starszej wersji PHP - tymczasem na serwerze jej uruchomienie mogłoby źle wpłynąć na działanie nowszych witryn. Dodatkowo starsza wersje PHP mają luki ułatwiające ingerencje w strony internetowe Lublin - więc ich włączanie na hostingi nie jest wskazane.
Aktualizacje Joomla ze starszych wersji trwają czasem opornie i zajmują klika godzin. Czasem wymagają wielokrotnych instalacji kopii strony www i kopii zapasowych po każdym etapie aktualizacji.
W takich wypadkach praca na localhost JAMP ma same zalety.
W JAMP3 cenie sobię szczególnie szybką możliwość przełączania między wersjami PHP.
W wersji JAMP3 którą wykupiłem jest dostępne
PHP 5.3
PHP 5.4
PHP 5.5
PHP 5.6
PHP 7.0
Przełączanie między wersjami odbywa się w ciągu kilku chwil - więc bardzo szybko można sprawdzić czy aktualizowane strony www Puławy są już zgodne z najnowszą wersją PHP. Jeśli nie - wracamy do poprzedniej i szukamy problemu.