Szczerze mówiąc do tej pory byłem odporny na próby wciśnięcia i certyfikatu SSL - ale ostatnio przeglądając wyniki wyszukiwania w google firm zajmujących się tworzeniem stron www zdałem sobie sprawę że wiele z nich ma ten certyfikat.
Czy ma on aż tak duży wpływ na pozycję w google? Z jednej strony w moim serwisie jest duża liczba artykułów które powinny tę stronę ciągnąć do góry. Jest tego naprawdę dużo a mimo to ostatnio spadłem na interesujące mnie frazy do trzeciej dziesiątki. Miało na to pewnie wpływ moje lenistwo bo dopóki regularnie pisałem byłem w pierwszej dziesiątce.
Niewiele stron konkurencyjnych firm z mojej branży ma tak rozbudowane blogi. Ale przecież nie same treści są ważne. Firmy tworzące strony www Lublin mają zapewnione linkowanie ze stron które stworzyły - wystarczy tylko mały link na dole strony www i to zapewnia duże wsparcie domeny agencji reklamowej. Dodatkowo większe firmy tworzą strony www dla firm które te strony pozycjonują a tym samym wzmacniają ich wartość i wartość linków z takiej strony.
Jaki wpływ na pozycję w google ma certyfikat SSL - podobno niewielki ale to jeden ze składników wpływających na tę pozycję. Jak twierdzą mądrzy ludzie piszący w necie google docenia strony dbające o bezpieczeństwo danych.
Postanowiłem więc sprawdzić i zakupiłem na nazwa.pl podstawowy certyfikat SSL.
Niestety mimo że od jego wykupienia i aktywacji minęło kilka dni nadal nie widziałem efektów jego działania - tzn ciągle przed adresem domeny pojawiał się przedrostek http:// zamiast https://
Jak się okazało nie był to problem spowodowany błędną konfiguracją certyfikatu. Joomla w zapleczu wymaga włączenia opcji "wymuś SSL" w konfiguracji witryny.
1. Przechodzimy do System >>> Konfiguracja globalna
2. Następnie wybieramy zakładkę "Serwer" i tu opcję "Wymuś HTTPS" - cała witryna.
Powinno działać jeśli Certyfikat SSL został poprawnie skonfigurowany. Jeśli nie to włączenie tej opcji sprawi że stracimy dostęp do całej strony www Lublin na Joomla.
Zmiany możemy w takim wypadku cofnąć edytując plik configuration.php - trzeba go pobrać przez FTP z naszego serwera.
O tym w kolejnym szkoleniu.