Jeszcze kilka lat temu smartfona miało niewielu, a jeśli mieli nie korzystali z internetu, nie przeglądali w nim strony internetowe Puławy. Było to zbyt drogie a strony www Lublin nie były przystosowane do wyświetlania się na nich. Standardem do którego dażyło większość firm była strona na cms'ie którą można było by samodzielnie aktualizować. O wersji mobilnej serwisu firmowego jeszcze niewielu myślało.
Tak było jeszcze 3-4 lata temu.
Rozwój smartfonów, tabletów i spadek cen mobilnego internetu sprawił że smartfony używane do tej pory tylko jako telefony coraz częściej zaczęto stosować do przeglądania stron internetowych. Okazało się wtedy że małe ekrany, nawet te cztero calowe nie pozwalają w pełni cieszyć się bezproblemowym przeglądaniem serwisów www.
Zaczęto więc szukać rozwiazań bardziej przyjaznych dla użytkowników. Pojawiły się wersje mobilne stron które nie rozwiązywały wszystkich problemów. Często były to samodzielne cms'y które trzeba było oddzielnie aktualizować. Inną opcją były specjalne komponenty do popularnych cms'ów np joomla które generowały wersję mobilną. Wersja mobilną w ramach komercyjnego szablonu do joomla oferowali także nawięksi developerzy np. Rockettheme.
Najczęściej wersje mobilną podpinano pod subdomeną np m.domena.pl lub mobilna.domena.pl - przekierowanie następowało przez skrypt rozpoznający z jakiego urządzenia korzystamy. W 2012 roku pojawił się bootstrap i zaczęto używać sformułowania Responsive Web Design - czyli strony wrażliwe, dopasowujące się do ekranów urządzeń na których się wyświetlały. Większość komercyjnych frameworków dla joomla opiera się właśnie na bootstrap twittera.
Ich funkcjonalności są różne i nie zawsze działanie jest optymalne ale rozwiązanie zostało zaakceptowane przez użytkowników.
Jak to działa w praktyce? Najprościej można powiedzieć że skalują się obrazki a czcionki niezależnie od wielkości ekranu pozostają zawsze takiej samej wielkości - są więc czytelne i skalowanie strony nie jest już potrzebne. Tak w dużym uproszczeniu. Strony responsywne Lublin wspierają także technologię dotykową - klasyczne strony internetowe lublin, szczególnie te z wysuwanym menu mogą sprawiać problemy na ekranach dotykowych.
Czy warto zainwestować w stronę responsywną. Takie pytanie powinien zadać sobie właściciel serwisu www. Bez analizy odbiorców tródno odpowiedzieć jednoznacznie - ale nawet zwykłe google analytics może pomóc podjąć decyzję. Warto także przyjrzeć się konkurencji, czy ich strony są zbudowane w bardziej przyjaznej technologii responsywnej. Jeśli tak. nie warto czekać ze zmianą strony internetowej.
Warto także sprawdzić w praktyce jak wygląda strona klasyczna i responsywna na dużym ekranie laptopa i ekranie smartfona.