Katalogi SEO to bardzo popularna forma poprawienia pozycji strony w wynikach google. Oczywiście na ten temat każdy ma inne zdanie - jeden pochwali inny powie że to najprostsza droga na bana google. Katalogi są jednak różne - także takie z którymi google się liczy i nie będzie banowało (miejmy nadzieję) - warto poszukać w internecie listy tych sprawdzonych. Podam linki do trzech które od lat są w czołówce polskich katalogów. Jak widać są to katalogi związane z największymi polskimi portalami informacyjnymi.
1. katalog.onet.pl
2. katalog.wp.pl
3. katalog.gazeta.pl
Zasada przy wpisie do katalogu jest podobna jak przy tworzeniu tekstu na strony www Lublin - unikalny tekst. To może być męczące bo najlepiej gdyby każdy katalog miał inny tekst - im większa liczba katalogów tym robi się trudniej - dodatkowo w tych tekstach muszą być zawarte frazy po których mamy być wyszukiwani w google.
Trzeba także wiedzieć że wiele katalogów przed dodaniem wpisu sprawdza jego unikalność - im także zależy na unikalnych WARTOŚCIOWYCH tekstach. Do sprawdzenia unikalności tekstu możemy użyć aplikacji online.
W niektórych katalogach, przy dłuższych wpisach mamy możliwość zalinkowania konkretnych fraz na naszej stronie internetowej.
Wpisy do katalogów nie są najczęściej płatne - płacimy za rozpatrzenie wniosku o wpis - czy jest zgodny z wytycznymi katalogu i unikalny. Opłata - najczęściej SMS to kosz do 12zł
Nie traktujmy katalogów SEO jako miejsc które odwiedzają nasi potencjalni klienci - chodzi raczej o linkowanie naszej witryny. Google sprawdza liczbę linków prowadzących do naszej strony www i m.in także na tej podstawie określa jej wartość - co może przełożyć się na pozycje w Google.
Nie traktuj tego tekstu jako wyroczni, zanim podejmiesz decyzję sprawdź w kilku miejscach. Może się okazać że znajdziesz opinie które będą sobie przeczyły. Pozycjonowanie to nie nauka ścisła :) a algorytm google jak twierdzą osoby z branży zmienia się średnio co pół roku. Ale nie mogę tego potwierdzić bo sam niewiele wiem i nie zajmuje się tym zawodowo.
Jedna dobra rada - nie traktuj specjalisty SEO zbyt poważnie bo może się okazać że PROFESJONALISTA od pozycjonowania gimnazjum skończył pół roku temu, a jego wiedza oparta jest na przeczytaniu kilku artykułów w necie. Gorzej jeśli takiego specjalistę zatrudnia profesjonalna agencja.
To branża której wyniki pracy są co prawda czasem widoczne ale często sami nie będziemy wiedzieli jaki był wkład pracy, wiedza, doświadczenie a ile zależało od szczęścia i tupetu.
Omijajcie z daleka specjalistów którzy po "sprawdzeniu strony" i przedstawieniu wielu wykresów proponują kampanię Google AdWords nie poświęcając przy tym czasu na optymalizację tekstów na stronie. To dużo kosztuje a wyniki są dopóki płacimy - często dużo.