Framework Gantry 5 swoją popularność zawdzięcza nie tylko temu że jest łatwy w dostosowaniu, posiada wiele funkcji dostępnych z zaplecza, jest ciągle rozwijany i rozbudowywany o nowe funkcjonalności. Dla wielu najważniejszą jego cechą jest to że jest on DARMOWY.
Ja praktycznie nie korzystam z wersji darmowej, ale ponieważ wydany został nowy oficjalny, darmowy szablon do Gantry 5 postanowiłem zrobić krótkie, dość pobieżne porównanie tego co dostajemy za darmo i tego za co płacimy w abonamencie firmie RocketTheme.

Porównam zaplecza dwóch szablonów
Sienna - komercyjny szablon z czerwca
Helion - nowy oficjalny darmowy szablon wydany przez RT do frameworka Gantry 5



Od szablony Sienna RocketTheme kończy plan wydawania szablonów komercyjnych co miesiąc. Pamiętam że wiele lat temu szablony pojawiały się praktycznie 1 pierwszym dniem nowego miesiąca - wg czasu Greenwich. Godzina 0 i szablon pojawiał się. Zespół międzynarodowy więc nic dziwnego - są tam przecież nawet Polacy. Potem - zwłaszcza od kiedy zaczęli pracować nad Gantry 5 było coraz gorzej - pojawiały się problemy z wydaniem na czas. Każde święto było wymówką. A na forum RT czekali zniecierpliwieni użytkownicy - w wielu wypadkach płacący abonament. Sienna miała duże opóźnie i dlatego zespół RT podjął decyzję o wydłużeniu cyklu produkcyjnego szablonów komercyjnych do 4-6 tygodni, a tym samym zmniejszeniu ich ilości w ciągu roku.  Ma za to pojawić się funkcjonalność i nowe funkcje.

Od kilku lat szablony RT piękne nie są i przyzwyczaiłem się do tego. Jeśli pojawi się coś ciekawego graficznie jest to miłe zaskoczenie. Uważam jednak że mnogość funkcji i możliwość rozbudowy i dostosowania to ważniejsze cechy. Dlatego ostatnio po raz już ósmy zapłaciłem za licencję dewelopera.

Na pierwszym ekranie zakładki "Styles" obu szablonów - a właściwie ich górna część. Jak widać szablon komercyjny ma dodatkową zakładkę "Particle Defaults" - ale to tylko dlatego że w momencie kiedy robiłem screena był on w niższej wersji Gantry 5 - Ta zakładka od wersji 5.3 pozostaje widoczna tylko w szablonie bazowym. Jest w obu wersjach Gantry

1. Zakładka "Styles"
nie różni się funkcjonalnością - ale ilość pozycji zależy od zawartości zakładki "Layout"
możemy tu zmieniać kolory, szerokość szablonu, w niektórych sekcja dodawać obrazki tła

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5

 



2.Zakładka "Particle Defaults" daje możliwość edycji ustawień domyślnych cząstek - particles przed umieszczeniem ich w Layouts, lub przed użyciem podobnie jak standardowe moduły joomla. Jest bardzo rozbudowana więc screen na końcu - screen z wersji komercyjnej - ilość ustawień zależy od wbudowanych Particles - cząstek.

 


3.Zakładka "Page settings" nie różni się niczym ale daję screena

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5


4. zanim przejdziemy do zakładki "Layouts"
z lewej strony mamy okno w którym możemy wybrać zdefiniowany przez producenta układ szablonu - możemy też dodawać swoje.
Poniżej porównanie ilości układów w szablonie komercyjnym i darmowym. Jak widać jest różnica.

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5

 




5. Nie będę porównywał wszystkich dostępnych układów "Layouts" a tylko te dla strony "Home" Na początek poniżej szablon "Helium" czyli darmowy. Jak na szablon darmowy układ jest rozbudowany i można go z powodzeniem wykorzystać do zaawansowanych projektów. A przecież a każdej sekcji możemy dodawać jeszcze swoje pozycje modułów.

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5




6. W szablonie komercyjnym "Sienna" mamy jeszcze bardziej rozbudowany układ. Ale duża ilość poziomych sekcji nie jest bardzo ważna. To co mamy w szablonie darmowym jest wystarczające żeby powstały dobre strony internetowe Lublin.
W tym układzie mamy coś czego czasem brakowało mi wcześniej przy tworzeniu niektórych projektów. Sienna jest drugim komercyjnym szablonem w którym dostępny jest układ z podziałem poziomych sekcji na

LEFT / MAIN / RIGHT

Wbrew pozorom czasem się to przydaje. W darmowym szablonie taki układ jest tylko w domyślnej pozycji Artykułów. Co ciekawe RocketTheme Gantry 5 odchodzi od tworzenia strony w oparciu o pozycje przypisane do artykułów, kategorii artykułów lub innych opcji związanych z artykułami.
Podstawą budowy strony www Lublin stają się CUSTOM PAGE - nietypowe pozycje menu w których nie ma - ale może być pozycja artykułu.

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5

 



7. W Gantry 5 bardzo ważne są Particles - cząstki. Porównajmy ich dostępność w obu szablonach. Jak w widać w szablonie komercyjnym mamy cząstek 27 a 14 w darmowym. Nie każdy szablon komercyjny ma wszystkie cząstki - tu brak dwóch których często używam - Kontakt i FlaxSLider.
Niestety przenoszenie cząstek między szablonami nie jest proste - odbywa się wyłącznie przez kopiowanie konkretnych katalogów z plikami. Jeśli mamy zainstalowane 2 szablony z Gantry 5 cząstki dostępne w jednym szablonie nie muszą działać w drugim. I to jest dla mnie denerwujące.

Jakiś czas temu pytałem na forum RT czy nie mają w planach jakiegoś instalatora dla cząstek - MAJĄ.

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5

 



8. Zdefiniowane style cząstek.

W Gantry 5 możemy dodawać style dla poszczególnych sekcji/block jak i dla pozycji modułów. Ustawienia te wywołujemy za pomocą ikonki zębatki. Zobaczmy jak to wygląda w wersji komercyjnej i darmowej. Jak widać w wersji komercyjnej mamy 3 poziomy ustawień a w darmowej 2. Trochę zastanawiałem się jak te poziomy porównać i w końcu w darmowym pominąłem literkę "A"

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5

 



9. "A" tylko w "Sienna"
- Layout - tu możemy ustawić dla konkretnej sekcji sposób jej wyświetlania - pełnoekranowy elementy ograniczona szerokość ,  pełnoekranowy z elementami na cały ekran, lub zamknięty, możemy usunąć Container - efekt podobny jak pełny ekran, Inherit - przejęcie ustawień głównych dla całej strony.

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5

 


10. "B" - pomijam zakładkę "Inheritance" - dziedzictwo? dziedziczenie?. To nowa w Gantry 5 funkcja więc niedługo opisze jak działa. Jak widać różnica jest znaczna. W komercyjnym szablonie możemy oddzielnie przypisywać style css dla sekcji i bloków. Style są zdefiniowane i można ich poszukać w dokumentacji. Jeśli ktoś pracuje z Gantry od wcześniejszych wersji to wie że część została przejęta z G4. Możemy oczywiście definiować swoje style i umieszczać w pliku "custom.scss"
Mamy jeszcze zdefiniowane style w polu "Variations" - ale o nich dalej. Kłódeczki przy nazwach sekcji wynikają z dziedziczenia właściwości z szablonu nadrzędnego, lub innego wybranego - otwarte pokazują że ustawienia nie są dziedziczone.

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5

 



11. "C"
Te ekrany dotyczą konkretnej pozycji modułu "Module Positions" i są identyczne w obu wersjach Gantry 5. Oczywiście zamiast pozycji modułu może być z poziomu "Layouts" wstawiona cząstka /particle - wtedy zobaczymy inne ekrany. W zakładce "Particle" możemy zdefiniować nazwę pozycji i "Key" czyli nazwę systemową joomla za pomocą potem przypiszemy do niej standardowy moduł.

Zakładka "Block" służy m.in do ostylowania pozycji - i znów mamy dwie opcje które możemy do tego wykorzystać
- CSS Classes
- Variations - tej opcji przyjrzymy się w następnym ekranie
- CSS ID - dopiero się pojawiło i nie korzystałem więc nie będę opisywał. Aktualizacje Gantry5 są bardzo częste i nie korzystam ze wszystkich funkcji. Wygląda na to że chodzi po prostu o stworzenie swojej nazwy poprzedzonej "#" np
#moje-id
a następnie odwołania się do niego np. z "custom.scss" poprzez stworzenie nowego stylu
Za pomocą "#" oznaczane są pełne sekcje w Gantry 5 np #g-container-header
W pewnych wypadkach może być to wygodniejsze niż szukanie jakiegoś zagnieżdżonego stylu i jego nadpisywanie.

Moje nazewnictwo stosowane w tutorialach może wydawać się naiwne i niezgodne z obowiązującym ale kiedy zaczynałem się bawić w strony www nie było jeszcze chyba jeszcze szkół które by tego uczyły więc tak mi zostało :)

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5

 



12. Zobaczmy jakie opcje "Variations" mamy zdefiniowane w obu wersjach szablonów dla naszej strony www Lublin. Tu widać dużą przewagę szablonu komercyjnego, ale pamiętajmy że te style służą raczej jako podstawa do zdefiniowania własnych. Zwłaszcza że od prawie dwóch lat atrakcyjność wizualna szablonów RT jest dość dyskusyjna.

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5




Przewaga wersji komercyjnej jest dość widoczna. Ciągle jednak, mimo stałego rozwoju frameworka Gantry 5 brak mi niektórych funkcji widocznych w szablonach konkurencji. Porównując czasem frameworki nie widzę jednak lepszej alternatywy dla Gantry5

 

2. Powtarzam ten punkt z dużym screenem. Zakładka "Particle Defaults" daje możliwość edycji ustawień domyślnych cząstek - Particles przed umieszczeniem ich w Layouts, lub przed użyciem podobnie jak standardowe moduły joomla. Jest bardzo rozbudowana więc screen na końcu. Jest w obu wersjach Gantry 5, lecz od wersji 5.3 widoczna jest tylko przy szablonach bazowych. Poniżej screen z wersji 5.2.8 dlatego jeszcze jest widoczna przy szablonie przypisanym do strony głównej.

responsywne strony www Lublin na joomla - framework Gantry 5

Blog - popularne

Specified key was too long; max key length is 767 bytes - błąd podczas przywracania strony za...

Klient poprosił mnie o zwiększenie wersji PHP do najnowszej wersj PHP 7.2. Przy stronach firmowych najczęściej nie wykonuję takich operacji z automatu tylko staram się na początek sprawdzić czy jest...
Czytaj dalej

Akeeba Kickstart - czyli jak przywrócić stronę internetową Joomla 3 z kopii zapasowej Akeeba Backup

Przenosimy stronę na CMS joomla na inny serwer. Mając wykonaną za pomocą Akeeba Backup kopię strony www możemy ją przenieść w krótkim czasie na dowolny serwer. Czas wysyłania na serwer rozpakowanych...
Czytaj dalej

Jak zrobić banner slideshow w joomla 3 - dodatek Roksprocket dla strony www na joomla

Roksprocket dla Joomla czyli jak zrobić banner dla naszej strony internetowej na joomla. Roksprocket do moduł którego wersja występuje także dla wordpressa. Można za jego pomocą wykonać nie tylko...
Czytaj dalej

Jak dodać firmę do Google Maps

Tworząc firmową stronę internetową prawie zawsze umieszczamy na niej mapę z lokalizacją firmy. Czasy statycznych map graficznych minęły dawno temu. Teraz najczęściej szukamy firm na google które ma...
Czytaj dalej

Jak dodać film z youtube stronę www na joomla - dodatek AllVideos od Joomla Works

Niezbyt często korzystam w wykonywanych stronach www z możliwości osadzania w nich wideo. Jeśli klienci mają przygotowane materiały wideo warto je wykorzystać nie tylko z powodu lepszego zapoznania...
Czytaj dalej

Jak wykonać przekierowanie DNS domeny zarejestrowanej na home.pl na serwer nazwa.pl - na którym...

Przekierowanie DNS wykonujemy kiedy domenę zarejestrowaliśmy w jednej firmie, a hosting dla naszej strony internetowej wykupiliśmy w innej. Dzisiaj pokażę jak przekierować domenę zarejestrowaną na...
Czytaj dalej

Przezroczystość w plikach PNG - jak zapisać plik z PNG z przezroczystością w Adobe Photoshop dla...

Format .png to drugi w kolejności po .jpg format plików graficznych wykorzystywany w czasie tworzenia stron internetowych. Oczywiście większość użytkowników internetu najbardziej kojarzy .jpg bo w...
Czytaj dalej

WordPress - jak wykonać kopię zapasową strony www na WordPress za pomocą Akeeba Backup

WordPress podobno nie sprawia problemów, ale dmuchając na zimne - kopię strony www należy wykonać jeśli zależy nam na bezpieczeństwie naszych danych. Akeeba Backup to narzędzie które powstało jako...
Czytaj dalej

Akeeba Backup - jak wykonać kopię strony www na CMS Joomla 3

Akeeba Backup pozwala na tworzenie kopii na wszystkich wersjach joomla - tu w wersji dla Joomla 3 Mając stronę internetową utrzymywaną na dobrym hostingu nie musimy martwić się o wykonywanie kopii...
Czytaj dalej